Menu

Coronavirus: UK manufacturers urged to consider switching to making ventilators

Coronavirus: UK manufacturers urged to consider switching to making ventilators
Eksperci medyczni szacują, że ok. 10-20 proc. osób, które zakażą się koronawirusem, będzie potrzebować respiratorów. (Fot. Getty Images)
Matt Hancock has called on British manufacturers to consider switching parts of their production to the making of medical ventilators needed to treat rising numbers of coronavirus patients.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dzisiaj premier Boris Johnson ma na ten temat rozmawiać z szefami niektórych firm przemysłowych i zapewnić ich, że rząd kupi każdą ilość, ale już wczoraj mówił o tym minister zdrowia Matt Hancock.

"Mamy w tym kraju wysokiej klasy inżynierów. Chcemy, żeby każdy, kto ma możliwości przestawienia się na produkcję respiratorów, zrobił to" - podkreślił Hancock w stacji BBC. Przyznał, że podejmowane obecnie środki są typowe dla czasu wojny.

Minister zdrowia zaznaczył, że w Wielkiej Brytanii jest obecnie 5 tys. respiratorów, a potrzeba ich "znacznie więcej". Eksperci medyczni szacują, że ok. 10-20 proc. osób, które zakażą się koronawirusem, będzie potrzebować respiratorów, które pomagają w oddychaniu w czasie niewydolności układu oddechowego.

Kilka firm potwierdziło, że rząd zwrócił się do nich z pytaniem o możliwość przestawienia produkcji, choć nie jest jasne, jak miałoby to wyglądać, biorąc pod uwagę, że nie mają one doświadczenia w produkcji sprzętu medycznego.

"Premier zwrócił się do nas z prośbą o sprawdzenie, czy możemy pomóc w produkcji respiratorów. Mamy zespoły badawcze i inżynieryjne, które w tej chwili to analizują. Na razie nie wiadomo, czy możemy pomóc, ale jako brytyjska firma zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc w bezprecedensowych czasach, w jakich znajduje się nasz kraj" - oświadczył Anthony Bamford, szef firmy JCB, która produkuje przede wszystkim ciężki sprzęt budowlany.

Prowadzenie takich rozmów potwierdziła także firma Unipart, która m.in. produkuje wentylatory samochodowe, zaś producent silników lotniczych Rolls-Royce oświadczył, że jest skłonny zrobić, co tylko może.

Tymczasem sieć Best Western zadeklarowała, że jej hotele mogą zostać przekształcone w prowizoryczne szpitale, jeśli publiczna służba zdrowia będzie potrzebowała dodatkowych pomieszczeń w przypadku rozszerzania się epidemii.

Jak poinformowało wczoraj po południu brytyjskie Ministerstwo Zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 35, zaś potwierdzonych przypadków - do 1 372.

Czytaj więcej:

Noworodek najmłodszym zakażonym koronawirusem

Brytyjskie media: Zakaz masowych zgromadzeń możliwy od następnego weekendu

Rząd UK: 4-miesięczna kwarantanna dla wszystkich powyżej 70 lat

Naukowcy wzywają rząd UK do zmiany strategii walki z koronawirusem

12 tys. Polaków zgłosiło chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj

Znaczny wzrost liczby zgonów w UK. Jedna z ofiar miała mniej niż 60 lat

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement