Menu

Ryanair boss Michael O'Leary slammed for 'abhorrent' remarks on Muslims

Ryanair boss Michael O'Leary slammed for 'abhorrent' remarks on Muslims
Wypowiedź szefa Ryanair wywołała burzę w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Ryanair chief executive Michael O'Leary is facing criticism for claiming terrorists 'will generally be males of a Muslim persuasion'.
Advertisement
News available in Polish

Michael O'Leary w rozmowie z "The Times" stwierdził, że potencjalnymi zamachowcami, dokonującymi ataków w samolotach, są przede wszystkim muzułmanie, a ochrona na lotniskach powinna koncentrować się na tym, "skąd pochodzi zagrożenie".

Dlatego - jak dodał - ochroniarze powinni przepuszczać "bez problemów" rodziny z małymi dziećmi, ponieważ praktycznie nie ma szans, by byli to terroryści.

"Kim są zamachowcy? To mężczyźni, którzy podróżują samotnie" - stwierdził. "Nie można tak mówić, bo to rasizm, ale na ogół będą to mężczyźni o wyznaniu muzułmańskim. Trzydzieści lat temu byli to Irlandczycy" - dodał. 

"Jeśli stąd pochodzi zagrożenie, radzimy sobie z tym zagrożeniem" - podsumował w rozmowie z "The Times".

Słowa szefa Ryanair oburzyły m.in. Muslim Council of Britain. "Michael O’Leary nie powinien mieć złudzeń: jego komentarze są rasistowskie i dyskryminujące" - oświadczyła rzecznika organizacji.

"Otwarcie dyskryminuje mężczyzn o muzułmańskim wyznaniu. Opiera się wyłącznie na tym, czy ktoś wygląda lub zachowuje się jak muzułmanin. To jest właśnie definicja islamofobii" - dodała.

Z kolei grupa monitorująca przestępstwa z nienawiści Tell Mama zauważyła, że komentarze dyrektora irlandzkiego przewoźnika mogą mieć poważne konsekwencje finansowe dla Ryanair.

Tell Mama nazwiązała w ten sposób do katastrofalnej uwagi szefa firmy jubilerskiej Geralda Ratnera w 1991 roku, kiedy nazwał jeden z własnych produktów "totalną bzdurą". To sprawiło, że imperium znalazło się na skraju bankructwa.

Dział prasowy Ryanair przekazał portalowi Londynek.net następujące oświadczenie: "Nagłówek artykułu jest po prostu niedokładny. Michael O’Leary nie wezwał do dodatkowych kontroli żadnej grupy osób, wezwał natomiast do bardziej skutecznych kontroli bezpieczeństwa, które wyeliminowałyby większość niepotrzebnych kolejek na lotniskach dla wszystkich pasażerów. Michael O’Leary przeprosił również wszelkie grupy, które mogły poczuć się dotknięte niedokładnym nagłówkiem".

Czytaj więcej:

Pasażerka wygrała z Ryanair. "Opłaty za bagaż podręczny nielegalne"

Brytyjczycy zgodni: Ryanair jest "najbrudniejszy"

Szef Ryanair o nowych samolotach Boeing: "Zawsze możesz wysiąść"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Advertisement