Menu

Rio 2016: Problems with the construction of the golf course

Rio 2016: Problems with the construction of the golf course
Inwestycja naruszyła teren pobliskiego rezerwatu przyrody (Fot. Thinkstock)
Construction of golf course, places of competition at the Olympic Games in Rio de Janeiro and suites that will arise at the facility, raises further issues. The project violated the nearby nature reserve area and the rules associated with it.
Advertisement
News available in Polish

Zastrzeżenia zgłosiła prokuratura. "Chcemy mieć pewność, że flora i fauna będzie chroniona, a ziemia, na której się znajduje nie będzie ruszana. Powstaje tam pole golfowe, ale to nie oznacza, że rezerwat jest bezpieczny" - powiedział prokurator Marcus Leal.

Sprawą zajął się sąd w Rio de Janeiro. Sędzia Eduardo Klausner orzekł, że budowa ma być kontynuowana, lecz nie może dalej wkraczać na teren rezerwatu przyrody. "Podjęliśmy zobowiązanie, aby mieć olimpiadę. Jednocześnie musimy zachować rezerwat przyrody. Co zostało utracone - zostało utracone, teraz potrzebujemy rozwiązania, dla dwóch stron" - argumentował.

Zarówno wykonawcy pola golfowego, jaki i zwolennicy ochrony przyrody obiecali, że w jak najszybszym czasie dojdą do porozumienia. Sąd nie wyznaczył terminu, w którym ma dojść do ugody.

W kwietniu rozwiązano inny problem z budową obiektu. Organizatorzy nie mogli porozumieć się z właścicielem gruntów, co spowodowało półroczne opóźnienie.

Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji pojawiły się też głosy, że turniej golfowy podczas igrzysk mogą odbywać się w Itanhanga Golf Club. Obiekt gościł m.in. zawody U.S. LPGA Tour oraz European Tour.

Nowe, 18-dołkowe pole zaprojektował amerykański architekt Gilbert Hanse. Usytuowane będzie około pięciu kilometrów od wioski olimpijskiej, po igrzyskach będzie przeznaczone do publicznego użytku.

W 2016 roku golf, po 112 latach przerwy, wróci do olimpijskiego programu. Dotychczas zawody w tej dyscyplinie rozegrano na igrzyskach dwukrotnie - w 1900 roku w Paryżu i cztery lata później w Saint Louis.

Organizacja Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 roku pochłonie co najmniej 36,7 mld reali brazylijskich czyli 11,9 mld euro.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement