Menu

Retailers shut 2,870 stores in first half of 2019

Retailers shut 2,870 stores in first half of 2019
Jak oceniają analitycy, "mieszkańcy Wysp oczekują od sklepów zmian". (Fot. Getty Images)
About 16 shops are closing every day as retailers restructure their businesses and more shopping moves online.

Advertisement
News available in Polish

Ośrodek analityczny PwC oraz grupa Local Data Company przeanalizowali sytuację ekonomiczną, jaka panuje na 500 najpopularniejszych "high streets" w Wielkiej Brytanii. Według szacunków ekspertów, z handlowych ulic każdego dnia znika nawet 16 sklepów.

Łącznie od początku roku zbankrutowało już 2 870 punktów handlowych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie nowo powstałe sklepy, na ulicach pojawiły się 1 123 dodatkowych miejsc zakupowych.

Jak ocenili specjaliści, w najgorszym położeniu są sklepy z odzieżą, restauracje i agencje nieruchomości. Z ulic w rekordowym tempie znikają również puby. 

Ekspertka z PwC zauważa, że znikają tylko "ci gracze, którzy nie nadążają za zmianami". (Fot. Getty Images)

W najlepszym położeniu są z kolei bary typu fast-food, które oferują wyłącznie opcje zakupu jedzenia na wynos. Całkiem nieźle radzą sobie również siłownie.

"Dane pokazują jednoznacznie, że klienci zmieniają swoje nawyki zakupowe i przetrwają tylko ci gracze, którzy nadążą za tymi trendami. Sklepy, które zbankrutowały, zostaną zastąpione nowymi, które lepiej odzwierciedlają rzeczywistość handlową" - skomentowała Lisa Hooker z PwC.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement