Menu

Reinhold Messner gave up to look for yeti

Reinhold Messner gave up to look for yeti
Reinhold Messner już nie szuka yeti (Fot. Getty Images)
Reinhold Messner - the world's greatest living climber has completed his series of mountain gave up his miision to look for yeti.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z zamierzeniami Messnera celem ekspedycji naukowej było potwierdzenie głoszonej przez niektórych badaczy tezy, że legendarny yeti, który budzi jego zainteresowanie od lat, to krzyżówka dwóch niedźwiedzi. Teraz naukowcy wraz ze słynnym himalaistą jako przewodnikiem chcieli odnaleźć stworzenie, poddać je narkozie i pobrać próbkę krwi do analiz genetycznych. Te tajne plany ujawniła jednak prasa w Austrii.

70-letni pierwszy zdobywca Korony Himalajów wyjaśniłł agencji Ansa, że jest zaskoczony tym, że gazety napisały o jego ekspedycji, którą za wszelką cenę chciał utrzymać w tajemnicy.

“Teraz wszystko zostało odwołane, ponieważ ci, którzy nie powinni dowiedzieć się o wyprawie, już poznali szczegóły” - oświadczył himalaista. Ansa zauważa, że choć nie odniósł się bezpośrednio do talibów, to ich właśnie miał z całą pewnością na myśli.

„Grupa zachodnich naukowców pod przewodnictwem Króla Ośmiotysięczników stanowiłaby atrakcyjny cel ewentualnego ataku” - stwierdza agencja.

Himalaista zapewnił, że mimo to pozostaje do dyspozycji autorów tego interesującego projektu. Przed 20 laty Reinhold Messner przywiózł z wyprawy w najwyższe góry świata łapę i kawałek futra niedźwiedzia i uznał to za potwierdzenie teorii, iż mityczny „człowiek śniegu” to nic innego, jak zwierzę stopochodne.

Ostatnio hipotezę tę potwierdzili brytyjscy uczeni, których zdaniem yeti jest krzyżówką niedźwiedzia polarnego i brunatnego. To ten właśnie zespół naukowców poprosił himalaistę, by poprowadził ich na poszukiwania okazu żyjącego w Pakistanie.

“Chodzi o to, by sprawdzić, kiedy doszło do tej krzyżówki” - wyjaśnił Messner dodając, że według niektórych teorii nastąpiło to „stosunkowo niedawno”, czyli 10-12 tysięcy lat temu.

Media przypominają przy okazji, że pasja, z jaką himalaista z południowego Tyrolu interesuje się yeti jest przedmiotem żartów, które on sam chętnie opowiada. Ansa przytoczyła jeden z nich: „Yeti biegnie do drugiego yeti i mówi: wiesz, że widziałem Messnera?. Ten drugi odpowiada zaś zdumiony: „A więc on naprawdę istnieje!

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement