Menu

Reinhold Messner: Tourism has turned climbing into pure sport

Reinhold Messner: Tourism has turned climbing into pure sport
Reinhold Messner (Fot. Facebook/ Reinhold Messner)
The legend of Himalayanism, the first man in history to stand at all fourteen eighty thousand, the 72-year-old Italian Reinhold Messner believes that mass tourism has turned the sport of climbing into pure sport.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Dzisiejsza wspinaczka nie ma nic wspólnego z tą tradycyjną uprawianą przed laty. Masowy rozwój turystyki spowodował, że  dzisiejsza stała się dyscypliną sportu. Kobiety i mężczyźni wspinają się na szczyt po przygotowanych trasach. To dla nich większe ułatwienie niż korzystanie z butli tlenowych" - stwierdził w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Heilbronner Stimme" Messner.

Zaznaczył, że jego wypowiedź nie jest krytyką. Chce jedynie zwrócić uwagę, że zmniejszyła się skala trudności w pokonywaniu szczytów. Miłośnicy gór robią to szybciej, przy mniejszym ryzyku.

Messnerowi wejście na wszystkie czternaście szczytów sięgających powyżej ośmiu tysięcy metrów, bez zastosowania butli tlenowych: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzongę, Annapurnę, Lhotse, Makalu, Sziszapangmę, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II zajęło szesnaście lat, a ostatniego ataku dokonał w 1986 roku.

Włoch pierwszy szczyt Nanga Parbat pokonał 27 czerwca 1970 roku, na ostatni Lhotse wszedł w 1986. Jerzy Kukuczka uporał się z nimi jako drugi, w czasie o połowę krótszym, a do historii himalaizmu przeszedł w 1987 roku, zdobywając Sziszapangmę. Messner powiedział wtedy do Polaka „nie martw się - nie jesteś drugi, ty jesteś wielki”.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement