Menu

Prime Minister in "SE": Alcohol is for people, but we should drink in moderation

Prime Minister in "SE": Alcohol is for people, but we should drink in moderation
Premier jest zaniepokojony ilością alkoholu spożywanego przez swoich rodaków. (Fot. Getty Images)
When I read that every day up to 3 million 'monkeys' are sold, of which even 1 million before noon, I am extremely worried. Alcohol is for people, but we should all use it in moderation - Prime Minister Mateusz Morawiecki appealed in 'Super Express'.
Advertisement
News available in Polish

W weekendowym wydaniu "SE" premier podkreślił, że alkoholizm to poważny problem, który dotyka ludzi w całym kraju i z każdej grupy społecznej.

"Razem możemy mu się przeciwstawić. Nie można udawać, że problemu nie ma. Przez alkohol co roku w Polsce umiera 10 tys. osób. To tak, jakby zniknęło z mapy Polski miasteczko wielkości Władysławowa, Bystrzycy Kłodzkiej czy Włoszczowej" - zaznaczył.

Przypomniał, że alkoholizm jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą odpowiedzialne państwo musi walczyć.

"To przecież my wszyscy ponosimy koszt leczenia osób uzależnionych, koszt rozbitych rodzin, spraw rozwodowych, wypadków samochodowych. Nie chodzi nam o dodatkowe wpływy dla budżetu. NFZ na leczenie osób nadużywających alkoholu oraz zachorowań na raka płuc wydaje znacznie więcej" - wskazał premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że z powodu alkoholizmu często cierpią całe rodziny.

"Alkohol jest dla wielu ludzi ucieczką od problemów dnia codziennego. Chcemy budować społeczeństwo, w którym tych problemów będzie jak najmniej, a ludzie nie będą pozostawieni sami sobie. Chcemy budować państwo dobrobytu, a dobrobyt to coś więcej niż tylko wysokie dochody. To również zdrowie, wolność od stresu, pewność jutra" - podkreślił premier.

Czytaj więcej:

Polacy piją coraz więcej i chętniej wsiadają za kółko

"DGP": Rośnie popyt na mocny alkohol w Polsce

Eksperci: Nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement