Menu

Prawo.pl: Bigger compensations for airline passengers

Prawo.pl: Bigger compensations for airline passengers
Na jakie odszkodowanie możemy liczyć w przypadku odwołanego lotu? (Fot. Getty Images)
The latest judgment of the Court of Justice of the European Union makes it easier for passengers to enforce their rights - says prawo.pl.
Advertisement
News available in Polish

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w odpowiedzi na pytanie sądu rumuńskiego, rozstrzygnął niedawno, jak należy rozumieć kwestię dalszego odszkodowania, czyli rzeczywiście poniesionych przez pasażera kosztów w efekcie odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub opóźnienia lotu.

W efekcie ww. rozstrzygnięcia można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot.

Wyrok Trybunału to formalne potwierdzenie linii orzecznictwa, jaką często obierały sądy. Zgodnie z nim, dalszym odszkodowaniem może być jakakolwiek strata finansowa, którą możemy połączyć związkiem przyczynowym z nienależytym wykonaniem umowy przewozu. W każdym przypadku rozmiar szkód musi być jednak oceniany indywidualnie. To poszkodowany pasażer wskazuje straty, jakie poniósł i za które domaga się odszkodowania.

Warto pamiętać, że linie lotnicze muszą zwrócić nam nie tylko koszty związane z zakupem biletu. (Fot. Getty Images)

"Należy pamiętać, by koszty te były racjonalne" - zaznacza Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego w firmie AirCashBack, która w imieniu pasażerów od lat dochodzi odszkodowań od przewoźników za opóźnione loty.

"Można dochodzić kosztów podróży, utraconych rezerwacji związanych z podróżą, noclegu czy wyżywienia, natomiast takimi kosztami nie jest na przykład wypity w hotelowym barze alkohol" – wyjaśnia prawnik.

Więcej o tym, jak uzyskać odszkodowanie za lot dowiesz się z artykułu "Jak odzyskać pieniądze za spóźniony lot?" w Poradniku Polaka w UK.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement