Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Prawo.pl: Bigger compensations for airline passengers

Prawo.pl: Bigger compensations for airline passengers
Na jakie odszkodowanie możemy liczyć w przypadku odwołanego lotu? (Fot. Getty Images)
The latest judgment of the Court of Justice of the European Union makes it easier for passengers to enforce their rights - says prawo.pl.
Advertisement
News available in Polish

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), w odpowiedzi na pytanie sądu rumuńskiego, rozstrzygnął niedawno, jak należy rozumieć kwestię dalszego odszkodowania, czyli rzeczywiście poniesionych przez pasażera kosztów w efekcie odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub opóźnienia lotu.

W efekcie ww. rozstrzygnięcia można uzyskać dodatkowe odszkodowanie za opóźniony lot.

Wyrok Trybunału to formalne potwierdzenie linii orzecznictwa, jaką często obierały sądy. Zgodnie z nim, dalszym odszkodowaniem może być jakakolwiek strata finansowa, którą możemy połączyć związkiem przyczynowym z nienależytym wykonaniem umowy przewozu. W każdym przypadku rozmiar szkód musi być jednak oceniany indywidualnie. To poszkodowany pasażer wskazuje straty, jakie poniósł i za które domaga się odszkodowania.

Warto pamiętać, że linie lotnicze muszą zwrócić nam nie tylko koszty związane z zakupem biletu. (Fot. Getty Images)

"Należy pamiętać, by koszty te były racjonalne" - zaznacza Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego w firmie AirCashBack, która w imieniu pasażerów od lat dochodzi odszkodowań od przewoźników za opóźnione loty.

"Można dochodzić kosztów podróży, utraconych rezerwacji związanych z podróżą, noclegu czy wyżywienia, natomiast takimi kosztami nie jest na przykład wypity w hotelowym barze alkohol" – wyjaśnia prawnik.

Więcej o tym, jak uzyskać odszkodowanie za lot dowiesz się z artykułu "Jak odzyskać pieniądze za spóźniony lot?" w Poradniku Polaka w UK.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Advertisement