Menu

Pound shoots up after government is told it can't trigger Brexit

Pound shoots up after government is told it can't trigger Brexit
Notowania funta od razu poszły w górę po orzeczeniu Wysokiego Trybunału... (Fot. Thinkstock)
It's been through a tumultuous period but the pound shot up following today's landmark decision in the High Court over Brexit. The ruling, which means Parliament must vote before Article 50 is triggered, saw sterling shoot past 1.24 US dollars, up nearly 1% on the day.
Advertisement
News available in Polish

Rafał Sadoch z DM mBanku zwraca uwagę, że złoty pozostał wczoraj stabilny zarówno wobec euro, jak i dolara amerykańskiego, natomiast polska waluta mocno straciła na wartości wobec funta, który zyskał w stosunku do dolara.

Według analityka, wzrost wartości funta wywołały dwa czynniki. "Po pierwsze, brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że kwestę uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego będzie musiał przegłosować parlament, który w większości opowiada się na pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii. Pojawia się zatem dylemat, czy tamtejsi parlamentarzyści zagłosują wraz z wolą narodu, czy swoim sumieniem. Choć brytyjska premier Theresa May oznajmiła, że Brexit jest nieunikniony, to jednak tego typu sytuacje rodzą pewne wątpliwości. Doniesienia z Wielkiej Brytanii poprawiły ogólny sentyment na rynku, co stabilizowało również złotego zarówno wobec euro, jak i dolara. Drugim elementem wzrostu notowań funta, było zaostrzenie retoryki ze strony Banku Anglii, który nie planuje dalszego luzowania polityki monetarnej" - twierdzi Sadoch.

W jego opinii, "awersja do ryzyka będzie utrzymywać się na podwyższonym poziomie" ze względu na wybory w USA.

Także Konrad Ryczko z DM BOŚ zwraca uwagę, że podczas czwartkowej sesji "obserwowaliśmy stabilizację wyceny złotego na większości zestawień", a "wyjątek stanowiła oczywiście para funt/złoty, gdzie złoty tracił ponad 1 proc. w reakcji na umacniającego się szterlinga na szerokim rynku".

Umocnienie funta wobec złotego tłumaczy podobnie jak analityk DM mBanku.

Ryczko dodał, że wpływ na złotego może mieć obniżenie prognoz gospodarczych m.in. dla Polski przez EBOiR. "Bank obniżył projekcje wzrostu gospodarczego dla Polski do 3 proc. (z 3,6 proc.) w 2016r." - zwraca uwagę.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news