Menu

Pope: Xenophobia is a disease that builds walls, stays alone

Pope: Xenophobia is a disease that builds walls, stays alone
Papież Franciszek ubolewa, że w Europie coraz częściej słychać przemowy zbliżone do tego, co mawiał Hitler. (Fot. Getty Images)
Yesterday Pope Francis told journalists aboard a plane flying from Madagascar to Rome that xenophobia is a 'disease'. He emphasized that those who build walls remain alone. He also assured that he was accepting criticism of his address, but - he added - loyal.
Advertisement
News available in Polish

Podczas konferencji prasowej w samolocie po zakończeniu podróży po Afryce papież oświadczył, że ksenofobia to choroba "taka jak odra".

"To choroba, która przychodzi, wchodzi do kraju, wchodzi na kontynent. I wznosi się mury. A mury pozostawiają samymi tych, którzy je budują. Zostawiają na zewnątrz wielu ludzi, ale ci, którzy zostają w środku, pozostaną sami, a koniec końcem będą pokonani przez potężne inwazje" - ocenił.

"Ksenofobie często korzystają z tak zwanych populizmów politycznych. Zwróciłem uwagę kilka tygodni wcześniej, że niekiedy słyszę niektóre wystąpienia, które przypominają te Hitlera z 1934 roku. Widać, że ten refren jest w Europie, ale także w Afryce" - zaznaczył.

Papież Franciszek odbył podróż do Afryki. (Fot. Getty Images)

Papież informował też o tym, że istnieje zjawisko trybalizmu, które prowadzi do tragedii "takich jak w Rwandzie". Jak dodał, nie obawia się schizmy w Kościele, ale modli się o to, aby jej nie było.

"Zawsze są działania schizmatyczne w Kościele. To jedno z działań, które Pan pozostawia zawsze wolności ludzkiej. Ja nie boję się schizm, modlę się o to, aby ich nie było, bo to kwestia zdrowia duchowego wielu ludzi; o to, aby był dialog, aby doszło do korekty, jeśli jest jakiś błąd, ale droga schizmy nie jest chrześcijanska" - przekazał papież wysłannikom mediów towarzyszącym mu w podróży.

"Ja odpowiadam na krytykę, robię to, by pomóc" - zapewnił, odnosząc się do negatywnych opinii na temat jego osoby i pontyfikatu.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement