Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Pope: Xenophobia is a disease that builds walls, stays alone

Pope: Xenophobia is a disease that builds walls, stays alone
Papież Franciszek ubolewa, że w Europie coraz częściej słychać przemowy zbliżone do tego, co mawiał Hitler. (Fot. Getty Images)
Yesterday Pope Francis told journalists aboard a plane flying from Madagascar to Rome that xenophobia is a 'disease'. He emphasized that those who build walls remain alone. He also assured that he was accepting criticism of his address, but - he added - loyal.
Advertisement
News available in Polish

Podczas konferencji prasowej w samolocie po zakończeniu podróży po Afryce papież oświadczył, że ksenofobia to choroba "taka jak odra".

"To choroba, która przychodzi, wchodzi do kraju, wchodzi na kontynent. I wznosi się mury. A mury pozostawiają samymi tych, którzy je budują. Zostawiają na zewnątrz wielu ludzi, ale ci, którzy zostają w środku, pozostaną sami, a koniec końcem będą pokonani przez potężne inwazje" - ocenił.

"Ksenofobie często korzystają z tak zwanych populizmów politycznych. Zwróciłem uwagę kilka tygodni wcześniej, że niekiedy słyszę niektóre wystąpienia, które przypominają te Hitlera z 1934 roku. Widać, że ten refren jest w Europie, ale także w Afryce" - zaznaczył.

Papież Franciszek odbył podróż do Afryki. (Fot. Getty Images)

Papież informował też o tym, że istnieje zjawisko trybalizmu, które prowadzi do tragedii "takich jak w Rwandzie". Jak dodał, nie obawia się schizmy w Kościele, ale modli się o to, aby jej nie było.

"Zawsze są działania schizmatyczne w Kościele. To jedno z działań, które Pan pozostawia zawsze wolności ludzkiej. Ja nie boję się schizm, modlę się o to, aby ich nie było, bo to kwestia zdrowia duchowego wielu ludzi; o to, aby był dialog, aby doszło do korekty, jeśli jest jakiś błąd, ale droga schizmy nie jest chrześcijanska" - przekazał papież wysłannikom mediów towarzyszącym mu w podróży.

"Ja odpowiadam na krytykę, robię to, by pomóc" - zapewnił, odnosząc się do negatywnych opinii na temat jego osoby i pontyfikatu.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Advertisement