Menu

Polish organization urges Boris Johnson to rectify defective registration of Polish citizens

Polish organization urges Boris Johnson to rectify defective registration of Polish citizens
Polacy są najwolniej rejestrująca się grupą imigrantów z UE. (Fot. Getty Images)
On Saturday 10th August 2019 the London-based Federation of Poles in Great Britain sent a warning to Prime Minister Boris Johnson that the current settled status registration process is failing the 900,000 strong Polish community in the United Kingdom as only 17% of Polish citizens in the UK have sought to register by the end of June. The final date for registration is December 31st 2020.
Advertisement
News available in Polish

W związku z niepokojącymi danymi, które stawiają Polaków na końcu imigracyjnej listy, prezes Zjednoczenia Polskiego Tadeusz Stenzel wysłał do Borisa Johnsona list, w którym podzielił się swoimi obawami.

Zdaniem szefa polonijnej organizacji, ​​opóźnienie w rejestrowaniu się wynika przede wszystkim z samego charakteru rejestracji i faktu, że "o status osiedleńczy należy się ubiegać, a nie go deklarować". Przymus ma tym samym działać negatywnie na chęć Polaków do zalegalizowania swojego pobytu.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że część imigrantów znad Wisły "nie rozumie, dlaczego mieliby składać wniosek, skoro ich prawo do pobytu, nauki i pracy zostało już uznane w 2004 roku".

Dużym problemem, na który zwrócił uwagę działacz polonijny, jest utrudniony kontakt z niektórymi grupami Polaków w Wielkiej Brytanii, które - często nie mając styczności z brytyjskimi mediami i nie znając dobrze angielskiego - nie wiedzą o konieczności rejestracji. W tej sytuacji pomocne mogłyby być działania lokalnych gmin, które powinny listownie informować imigranów z UE o wymogu legalizacji swojego pobytu - zauważył Tadeusz Stenzel.

Brytyjski rząd od wielu miesięcy prowadzi kampanię reklamową w mediach i w miejscach publicznych, aby zwrócić uwagę na konieczność legalizacji swojego statusu imigracyjnego. (Fot. Getty Images)

Innym powodem, dla którego Polacy nie rejestrują się w brytyjskim systemie osiedleńczym, jest ich niewielka wiedza informatyczna.

W liście zwrócono też uwagę na brak jakiegokolwiek fizycznego dokumentu, który potwierdzi możliwość legalnego pozostania na Wyspach.

"Jesteśmy przekonani, że rząd Zjednoczonego Królestwa nie chce, aby Brexit pozostawił w trudnej sytuacji trzy czwarte Polaków żyjących na Wyspach" - zwrócił uwagę rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego Wiktor Moszczyński, dodając, że ułatwienie procesu rejestracji "jest w interesie brytyjskiego rządu".

"Brexit może wywołać wystarczające zamieszanie i stres wśród Polaków i innych obywateli UE - nie powinni się dodatkowo martwić o swój status prawny i przyszłość swoich dzieci, którzy mogą być przesłuchiwane przez urzędników" - ocenił polski działacz.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii jest najbardziej reprezentatywną organizacją polskiej diaspory w tym kraju. Organizację założono w 1946 r. jako organizację promującą polską kulturę i reprezentującą głos wszystkich polonijnych grup, podmiotów i organizacji.

Poniżej publikujemy treść całego listu (w oryginale).

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Advertisement