Menu

Polish children gain weight the fastest in Europe

Polish children gain weight the fastest in Europe
Na świecie żyje ponad 600 mln osób z otyłością, ale polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. (Fot. Getty Images)
Three in five adult Poles are overweight today, and every fourth suffers from obesity. And it will be even worse. According to the estimates of the National Health Fund, as many as 30 percent will be struggling with obesity in six years. our compatriots. At the fastest pace, they're getting fat.
Advertisement
News available in Polish

"Dziś na świecie żyje ponad 600 mln osób z otyłością, a liczba ta z roku na rok dramatycznie wzrasta. W Polsce według danych z 2016 roku problem nadwagi dotyczył 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet, a z otyłością zmagało się 25 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet. Do 2025 roku otyłość będzie dotyczyła już co trzeciego mężczyzny i 26 proc. kobiet" - ostrzega prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, internista oraz hipertensjolog, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, organizator kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości".

Do 2025 roku otyłość będzie dotyczyła co trzeciego mężczyzny i 26 proc. kobiet - ostrzega prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański. (Fot. Getty Images)

Prof. Bogdański dodaje, że jeszcze bardziej zatrważające są dane na temat otyłości wśród dzieci. "Według statystyk publikowanych w ciągu ostatnich kilku lat Polska jest liderem w tej dziedzinie. Otyłość wśród polskich dzieci i nastolatków rośnie najszybciej w Europie" - wskazuje.

I dodaje, że ten problem wymaga natychmiastowych reakcji. "Należy sobie uświadomić, że jeśli do 13 roku życia uda się nam poradzić z nadwagą czy otyłością u dziecka, to niemal do zera spada ryzyko, że ono będzie się zmagać z tymi dolegliwościami w dorosłym życiu" - podkreśla prof. Bogdański.

Problem otyłości wśród dzieci i nastolatków wymaga natychmiastowych reakcji - twierdzi specjalista. (Fot. Getty Images)

Otyłość jest jednym z największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. To przewlekła choroba cywilizacyjna, która ma dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Z otyłością powiązanych jest ponad 200 różnych chorób - od nowotworów, przez choroby układu krążenia i schorzenia ortopedyczne, aż po cukrzycę.

"Lecząc nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zaburzenia lipidowe i wiele innych, tak naprawdę leczymy powikłania. Ale zapominamy o ich przyczynie, czyli otyłości" - mówi ekspert. Podkreśla też, że otyłość jest niezależną jednostką chorobową, ale stanowi też czynnik ryzyka wystąpienia wielu innych chorób. Dlatego ważne jest właściwe rozpoznanie i podjęcie skutecznego leczenia.

Czytaj więcej:

Dzieci w UK w wieku 10 lat zjadają ekwiwalent cukru za 18 lat

Londyn: Lekarze apelują o warzywniaki na stacjach metra

Badanie: Niepokojąca ilość plastiku w organizmach dzieci

UNICEF: Co trzecie dziecko poniżej 5. roku życia jest niedożywione

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement