Menu

Police in Sweden warn Poles against Poles

Police in Sweden warn Poles against Poles
Szwedzka policja wydała ostrzeżenie w związku z grasującą szajką złodziei, której celem są wyłącznie Polacy. (Fot. Getty Images)
According to the RMF24 portal based on the Swedish media, the Swedish police issued an official warning to Poles against fraudsters using the Polish language. Poles are to look in the phone book for Polish-sounding names and then call these people pretending to be policemen.
Advertisement
News available in Polish

Policja w Szwecji ostrzega Polaków przed PolakamiPolicja w szwedzkim Goetenborgu przekazała, że otrzymała ogromną liczbę zgłoszeń o oszustwach "na policjanta". Proceder polega na tym, że Polacy podają się za policjantów i oszukują swoich rodaków, prosząc ich o przekazanie wszystkich kosztowności.

W ten sposób oszukano już kilkadziesiąt osób z Polski - donoszą szwedzkie media, na które powołuje się portal RMF24.

"Tylko w ciągu jednego dnia mieliśmy trzy takie zgłoszenia" - przekazała rzeczniczka policji z regionu zachodniego Anna Goeransson.

Oszuści dzwonią do Polaków i proszą ich o oddanie kosztowności "w depozycie" policji. (Fot. Getty Images)

Goeransson przyznaje, że wiele osób zaufało dzwoniącym i w ten sposób stracili wartościowe rzeczy. Ofiarami oszustów najczęściej padają kobiety - jedną z nich była 86-letnia Polka, która przekazała bandytom swoją biżuterię i gotówkę, którą miała w domu. Zgodnie z ich instrukcjami spakowała je do worka i o wyznaczonej godzinie wystawiła przed drzwiami mieszkania.

Policja w Szwecji radzi w takim przypadku natychmiast odłożyć słuchawkę i bezwzględnie zadzwonić pod numer 114 14. "Policja nigdy nie przeprowadza takich rozmów" - zapewnia Anna Goeransson i prosi o każdorazowe zgłaszanie prób oszustwa.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement