Pole reaches fourth round of Australian Open tennis tournament

Trzymamy kciuki za Igę! (Fot. Getty Images)
Having defeated Donna Vekic of Croatia (7-5, 6-3), Iga Swiatek of Poland advanced to the fourth round of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on Saturday. For the second time in her career, the 18-year-old Pole will play eighth finals in a Gram Slam tournament (Australian Open, French Open, US Open, and Wimbledon). Last year she reached this stage in French Open.

18-letnia tenisistka z Warszawy po raz drugi w karierze wystąpi w 1/8 finału zawodów zaliczanych do Wielkiego Szlema. W ubiegłym roku dotarła do tego etapu we French Open.

W Melbourne Świątek dotychczas nie straciła seta. W poprzednich rundach odprawiła z kwitkiem Węgierkę Timeę Babos i Hiszpankę Carlę Suarez Navarro.

56. w rankingu WTA Polka nie była faworytką meczu z plasującą się o 36 pozycji wyżej Vekic, ćwierćfinalistką ubiegłorocznego US Open, ale od początku stawiła jej zacięty opór, zdobywając punkty przy własnym podaniu. W siódmym gemie obroniła trzy break-pointy, a w dwunastym, gdy sama miała szansę przełamać serwis Chorwatki, uczyniła to przy drugiej okazji i wygrała seta 7:5.

Starsza o pięć lat Vekic lepiej rozpoczęła drugą partię, obejmując prowadzenie 3:1. Potem jednak popełniała coraz więcej błędów, a Świątek grała coraz skuteczniej, zwłaszcza przy siatce i wygrała pięć kolejnych gemów, kończąc pojedynek przy pierwszym meczbolu.

Kolejną rywalką Polki będzie Estonka Anett Kontaveit (nr 28), która w ciągu 49 minut nadspodziewanie łatwo wygrała z rozstawioną z numerem siódmym Szwajcarką Belindą Bencic 6:0, 6:1. Z 31-letnią Kontaveit warszawianka zmierzyła się w ubiegłym roku w turnieju WTA w Cincinnati, ponosząc porażkę 4:6, 6:7 (2-7).

W sobotę Świątek wystąpi jeszcze raz na tym samym korcie (1573 Arena) razem z Łukaszem Kubotem, a ich rywalami w pierwszej rundzie miksta będą reprezentanci gospodarzy Ellen Perez i Luke Saville.