Menu

Pole is the new world record holder in diving at extreme altitude

Pole is the new world record holder in diving at extreme altitude
6 395 m n.p.m. i 3 stopnie Celsjusza - to tylko zarys ekstremalnych warunków, w których zanurkował Marcel Korkuś. (Fot. Facebook/Marcel Korkuś)
On December 13, 2019, the Polish diver Marcel Korkuś dived at an altitude of 6395 m ASL, setting an absolute world record in high-altitude diving. It was the first man ever diving at such a high altitude.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nurkowanie miało charakter eksperymentalny, albowiem tabele do planowania nurkowań kończą się już na 3 tysiącach metrów. Dla Polaka nie była to pierwsza próba tego typu. 7 marca 2016 roku odkrył najwyżej położone jezioro na Ziemi (Cazadero 5 985 m n.p.m.) i, nurkując w nim, ustanowił rekord Guinnessa potwierdzony oficjalnym certyfikatem.

Niedługo potem, na skutek zmiany przepisów przez organizację Guinnessa na mniej restrykcyjne, rekord został przyznany Węgrowi, który na dzień nurkowania nie spełnił wszystkich wymagań. Marcel Korkuś w kolejnych latach dwukrotnie podejmował nieudane próby dotarcia do zbiornika wodnego już na sąsiednim wulkanie Ojos del Salado, który jest najwyższą górą Ameryki Południowej, a zarazem najwyższym wulkanem na świecie.

Pierwsza nieudana próba miała miejsce w grudniu 2016 roku. Polaka zatrzymało na wysokości 6 200 m n.p.m. gwałtowne załamanie pogody. Natomiast w lutym 2018 roku wyprawa została przerwana na wysokości 6 300 m n.p.m. z powodu dużej ilości śniegu i odmrożonych palców.

Jak mówi powiedzenie „do trzech razy sztuka", ostatnia wyprawa zakończyła się całkowitym sukcesem, a rekord został potwierdzony w ubiegłym tygodniu przez organizację Guinnessa. Nurkowanie odbyło się w tzw. basenie (naturalnym zbiorniku wodnym, który wymiarami nie może być uznany za jezioro). Grubość pokrywy lodowej wynosiła 1,3 metra, a temperatura wody 3 stopnie Celsjusza. Prawdopodobnie już wyżej nie da się zanurkować.

W wyprawie Polakowi towarzyszyło trzech Argentyńczyków - Ulises Kusnezov, Martin Alderete i Eduardo Salas. Marcel Korkuś zamierza teraz przystąpić we współpracy z firmą Eversub do odkrycia najgłębszej zatopionej jaskini na świecie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement