Menu

Olympic champion Mizuki Noguchi named first Japanese runner in Tokyo 2020 torch relay

Olympic champion Mizuki Noguchi named first Japanese runner in Tokyo 2020 torch relay
41-letnia obecnie Noguchi w 2003 roku zdobyła wicemistrzostwo świata. (Fot. Getty Images)
Athens Olympic women's marathon gold medalist Mizuki Noguchi will be the first runner from Japan to carry the flame on its journey to next year's Summer Games, the Tokyo organizing committee said Monday.
Advertisement
News available in Polish

41-letnia obecnie Noguchi w 2003 roku zdobyła w Paryżu wicemistrzostwo świata na tym najbardziej wymagającym dystansie biegowym.

Jako inne kandydatki do rozpoczęcia sztafety wymieniane są zawodniczki piłkarskiej reprezentacji Japonii, która w 2011 roku zdobyła mistrzostwo świata. W tym samym roku Japonię nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami.

Sztafeta z ogniem olimpijskim, w której weźmie udział około 10 tysięcy osób, oficjalnie wystartuje 26 marca z piłkarskiego centrum treningowego w Fukushimie, miasta które w skutek klęsk żywiołowych zostało dotknięte jeszcze jedną tragedią - awarią elektrowni atomowej. Będzie przemierzać "Kraj Kwitnącej Wiśni" przez 121 dni i dotrze do wszystkich 47 prefektur.

Ogniem wznieconym w starożytnej Olimpii 12 marca będą się opiekować podczas lotu z Grecji do Japonii trzykrotna mistrzyni olimpijska w zapasach Saori Yoshida oraz judoka Tadahiro Nomura, trzykrotny złoty medalista igrzysk.

Igrzyska w stolicy Japonii rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020.

Czytaj więcej:

Tokio: Usain Bolt będzie na otwarciu Stadionu Olimpijskiego

Tokio: Brytyjskich sportowców czeka szkolenie... z mycia rąk

Tokio 2020: Start maratonu w środku nocy? To niewykluczone

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement