Menu

General election 2019: Nigel Farage will not stand as candidate

General election 2019: Nigel Farage will not stand as candidate
Nigel Farage to postać bardzo medialna i wzbudzająca kontrowersje. (Fot. Getty Images)
Nigel Farage has said he will not be standing as a candidate in the general election on 12 December. The Brexit Party leader told the BBC's Andrew Marr he had thought 'very hard' but had decided he could 'serve the cause better' by supporting his party's 600 candidates 'across the UK'.
Advertisement
News available in Polish

"Mocno się zastanawiałem nad tym, jak najlepiej przysłużyć się sprawie Brexitu. Czy znajdując okręg i próbując się dostać się do parlamentu, czy też lepiej przysłużę się sprawie przemierzając całą długość i szerokość Wielkiej Brytanii, aby wspierać 600 kandydatów, i zdecydowałem, że ta ostatnia wersja jest właściwa" - poinformował Farage w rozmowie z BBC.

Wyraził też opinię, że porozumienie z Unią Europejską uzgodnione w połowie października przez premiera Borisa Johnsona, jest "w praktyce gorsze niż pozostanie w UE".

W piątek Farage wezwał szefa rządu, by odrzucił umowę z UE i zawarł pakt na rzecz wyjścia z UE, grożąc, że w przeciwnym razie Partia Brexitu wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach, co może poważnie utrudnić konserwatystom zwycięstwo w grudniowych wyborach.

Według sondaży przeprowadzonych już po decyzji o rozpisaniu na 12 grudnia przedterminowych wyborów, na Partię Brexitu zamierza głosować między 7 a 13 proc. wyborców. (Fot. Getty Images)

"Gdyby Boris Johnson chciał prawdziwego Brexitu, nie musielibyśmy walczyć z nim w tych wyborach. Jeśli Boris jest zdecydowany trzymać się tego nowego traktatu UE, to nie jest to Brexit" - dodał.

Farage siedmiokrotnie bez powodzenia startował w wyborach do Izby Gmin z ramienia swojego poprzedniego ugrupowania, Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Pięciokrotnie natomiast został wybrany - po raz ostatni w maju tego roku - do Parlamentu Europejskiego. (W głosowaniu do Izby Gmin obowiązuje ordynacja większościowa, która promuje duże partie, zaś w wyborach europejskich proporcjonalna, łatwiejsza dla mniejszych partii.)

Według sondaży przeprowadzonych już po decyzji o rozpisaniu na 12 grudnia przedterminowych wyborów, na Partię Brexitu zamierza głosować między 7 a 13 proc. wyborców. Jednak z racji wspomnianej ordynacji, może ona uzyskać w najlepszym razie co najwyżej kilka mandatów. Rozproszenie głosów wyborców popierających wyjście z UE pomiędzy Partię Brexitu, a rządzących konserwatystów może jednak spowodować, że ci drudzy nie wygrają.

Czytaj więcej:

Farage: Przygotowujemy drugie referendum w sprawie Brexitu

Trump w programie Farage'a: "Boris Johnson jest fantastyczny"

Brexit: Farage wzywa Johnsona do paktu i porzucenia umowy z UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement