Menu

Netherlands: No cat allowed outside?

Netherlands: No cat allowed outside?
Czy koty nie powinny być puszczane wolno? (Fot. Getty Images)
According to Dutch lawyers, domestic cats should not walk slowly because they threaten many species of animals. The Dutch government has not yet decided on this matter, but notes that the legal basis for such a ban could be existing EU directives.
Advertisement
News available in Polish

"Koty domowe w przyszłości nie powinny swobodnie chodzić poza domem, ponieważ zagrażają one różnorodności gatunków, a szczególnie ptaków" – zaapelowali holenderscy prawnicy Arie Trouwborst i Han Somsen z uniwersytetu w Tilburgu, domagając się nakazu trzymania kotów na uwięzi. 

Organizacja ochrony przyrody NABU ostrożnie podeszła do żądania Holendrów. "Problem kotów należy traktować poważnie" – przekazał ekspert NABU ds. ornitologii Lars Lachmann.

"Zakaz wypuszczania kotów na dwór mógłby być w niektórych przypadkach jak najbardziej rozsądny, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków. Trudno jednak byłoby uzasadnić generalny zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz" - dodał.

Zdaniem ekspertów z Holandii, koty, jako gatunek inwazyjny, powinny być wyprowadzane jedynie na smyczy. (Fot. Getty Images)

Holenderscy prawnicy w artykule opublikowanym niedawno w "Journal of Environmental Law" stwierdzili, że koty są gatunkiem inwazyjnym, który przed tysiącami lat przywieziony został z Azji do Europy. W międzyczasie koty zalicza się na świecie do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych, które wyrządzają ogromne szkody. Wynika to stąd, że populacja kotów jest bardzo duża i dużo gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości.

Eksperci z NABU oceniają liczbę kotów na około 15 mln, z czego 1 do 2 mln żyje dziko.

Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wytrzebienie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków.

Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Domowe koty cierpią na nadwagę tak jak ludzie

Obowiązkowe chipy dla kotów, zakaz myśliwskich trofeów. Rząd UK wprowadza nowe przepisy

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement