Menu

Natalia Czerwonka has broken spine, but her condition is good

Natalia Czerwonka has broken spine, but her condition is good
25-letnia Natalia Czerwonka jest srebrną medalistką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 i dwukrotną medalistką mistrzostw świata w drużynie w 2012 i 2013 roku. (Fot. Getty Images)
It is not known how long is going to last the treatment of Natalia Czerwonka. Olympic silver medalist from Sochi in team speed skaters race had an accident and stays at the hospital in Lodz.
Advertisement
News available in Polish

Wicemistrzyni olimpijska z Soczi Natalia Czerwonka miała poważny wypadek podczas zgrupowania w Spale. Zawodniczka MKS Cuprum Lubin zderzyła się z ciągnikiem rolniczym. Panczenistka w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala w Łodzi. 

"Na razie leży i jej ogólny stan jest dobry. Jest przytomna, w pełnym kontakcie i bez żadnych ubytkowych objawów neurologicznych, co jest bardzo istotne w tym przypadku. Ma unieruchomiony kręgosłup szyjny i będzie miała unieruchomienie kręgosłupa piersiowego” – poinformował kierownik kliniki neurochirurgii i chirurgii nerwów obwodowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej prof. Andrzej Radek.

Do łódzkiego szpitala Czerwonka trafiła wczoraj wieczorem ze szpitala w Tomaszowie Mazowieckim. Do tej drugiej placówki została przewieziona po wypadku, do którego doszło podczas zgrupowania, gdy zawodniczka przygotowywała się do startu w kolarskich mistrzostwach Polski. Na treningu, jadąc rowerem,  zahaczyła o stojący ciągnik, a po zderzeniu straciła przytomność.

"Na szczęście wypadek w skutkach nie okazał się tak dramatyczny, jak mógł. Pacjentka na krótko utraciła jednak przytomność, co świadczy, że uraz był dość poważny. Doszło do obrażenia na poziomie bardzo ważnego dla życia pogranicza czaszkowo-kręgosłupowego. Tam się znajdują ośrodki oddechowy i krążeniowy, a więc twory anatomiczne warunkujące życie. Ma też złamanie na poziomie kłykcia kości potylicznej. Na szczęście na tym etapie nie wymaga zabiegu chirurgicznego” – zapewnił prof. Radek. Dodał, że Czerwonka ma też uszkodzony kręgosłup piersiowy, a uraz doprowadził do zwężenia otworu międzykręgowego.

"Stąd bóle w klatce piersiowej, które być może skłonią nas do interwencji neurochirurgicznej. Chora została bardzo dokładnie przebadana za pomocą diagnostyki obrazowej i jest obserwowana. Na tym etapie trudno się wypowiedzieć co do dalszych losów” – wyjaśnił lekarz.

Jego zdaniem jest za wcześnie na to, by prognozować okres pobytu panczenistki w szpitalu i późniejszej rehabilitacji oraz ewentualny termin jej powrotu do czynnego uprawiania sportu.

"Pobyt w szpitalu będzie uzależniony od kolejnych decyzji, od tego, czy będzie operowana. To z kolei będzie uwarunkowane stanem chorej. Czy będzie mogła wrócić do sportu? Jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by wyrokować w tym względzie. To będzie również zależne od tego, jaki zakres ewentualnych zabiegów będziemy planować. Aczkolwiek współczesna medycyna czyni cuda i jest szansa, że - przy jej charakterze i woli walki - nawet po operacjach będzie mogła wrócić do sportu. Wierzę, że tak będzie” – stwierdził kierownik kliniki neurochirurgii.

Zawodniczka MKS Cuprum Lubin razem z Katarzyną Bachledą-Curuś, Luizą Złotkowska i Katarzyną Woźniak zdobyła w Soczi srebrny medal w drużynowym wyścigu łyżwiarek szybkich.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement