Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More than half of pilots 'fly while tired'

More than half of pilots 'fly while tired'
"Przemęczenie jest coraz większym problemem wśród pilotów" - podkreśla Rob Hunter, szef bezpieczeństwa latania w Balpa. (Fot. Getty Images)
Passengers are being put at risk by shoddy airline safety regimes that allow fatigued pilots to take control of planes, according to research. In what is billed as the biggest study of its kind into commercial flight safety, academics have warned that some airlines may be cutting corners to meet demanding schedules.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W największym tego rodzaju przeglądzie bezpieczeństwa prywatnych linii lotniczych, naukowcy ostrzegli, że niektórzy przewoźnicy pomijają przepisy, aby efektywnie obsłużyć stale rosnącą liczbę połączeń.

Raport LSE oraz Eurocontrol (organizacja koordynująca ruch lotniczy) dowiódł, że piloci nie tylko są często zmęczeni w pracy, ale mają także przeświadczenie, że jest to nieistotny dla linii lotniczej problem.

Konkluzje, które wynikły po przepytaniu 7 200 pilotów w całej Europie, budzą obawy, że są oni przepracowani - szczególnie w tanich liniach lotniczych, które często kierują tę samą załogę do wielu lotów w ciągu tego samego dnia.

Połowa pilotów przyznała, że zmęczenie „nie jest traktowane poważnie” przez ich firmę, a 58% stwierdziło, że ich koledzy po fachu są „często zmęczeni w pracy”. Ponad 25% uważa, że nie ma wystarczającej liczby ludzi „aby wykonywać pracę w bezpieczny sposób”, a 14% przyznało, że wykonywało obowiązki, nawet gdy się źle czuli.

Co piąty pilot uważa, że nie miał dość czasu na przećwiczenie umiejętności manualnego kierowania maszyną, a 22% stwierdziło, że mechanicy nie byli w stanie natychmiast naprawić usterki w samolocie.

Wcześniej Brytyjski Związek Pilotów (Balpa) alarmował, że jego członkowie są zmuszani do pracy przez ponad 20 godzin bez przerwy. Zrzeszenie obwinia za taką sytuację wprowadzenie przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego przepisów zezwalających na wcześniejsze zmiany dla pilotów oraz zwiększenie dopuszczalnej liczby godzin pracy w tygodniu.

Jak podaje LSE, 11% pilotów w Europie nie ma stałego kontraktu, a wielu z nich nie ukończyło nawet 30. roku życia.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement