Menu

US Treasury Minister: We want a trade agreement with the UK by the end of the year

US Treasury Minister: We want a trade agreement with the UK by the end of the year
Umowa handlowa USA i Wielkiej Brytanii wkrótce może dojść do skutku. (Fot. Getty Images)
The United States wants to agree a trade agreement with the United Kingdom by the end of 2020, American Treasury (Finance) Minister Steven Mnuchin said during a visit to London.
Advertisement
News available in Polish

Mnuchin zatrzymał się w Londynie, wracając ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W stolicy Wielkiej Brytanii spotkał się z brytyjskim ministrem finansów Sajidem Javidem, a następnie wygłosił przemówienie w ośrodku analitycznym Chatham House.

Wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co nastąpi w najbliższy piątek, rozpocznie się dla niej 11-miesięczny okres przejściowy, w którym chce ona zawrzeć umowę handlową z UE. Zarazem od tego momentu będzie ona miała swobodę negocjowania umów handlowych z innymi państwami, a ta ze Stanami Zjednoczonymi wskazywana jest jako priorytetowa.

"Uznaliśmy, że naszym celem - waszym celem - jest dążenie do tego, aby obie te umowy handlowe zostały zawarte w tym roku. Myślę, że wiele z tych kwestii można załatwić jednocześnie i czekamy na kontynuację wspaniałych stosunków handlowych. Uważam, że wymiana handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią będzie znacznie większa. Jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel znaczne środki" - zadeklarował Mnuchin po spotkaniu z Javidem.

Steven Mnuchin (na zdjęciu) podkreślił znaczenie amerykańsko-brytyjskiej współpracy. (Fot. Getty Images)

"Wielka Brytania i USA mają bardzo podobne gospodarki z dużym naciskiem na usługi i myślę, że będzie to bardzo ważna relacja" - dodał.

Podczas spotkania w Chatham House powiedział, że "całkiem optymistycznie" podchodzi do kwestii zawarcia umowy handlowej do końca bieżącego roku. Zwrócił też uwagę na znaczenie dobrych relacji miedzy prezydentem USA Donaldem Trumpem a brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Zarazem podkreślił sprzeciw USA wobec opodatkowywania amerykańskich firm internetowych, takich jak Google, Facebook czy Amazon. Javid zapowiedział, że chce nałożyć na nie 2-procentowy podatek od dochodów uzyskiwanych w Wielkiej Brytanii, choć ma to być rozwiązanie tymczasowe - dopóki nie zostanie wynegocjowane międzynarodowe porozumienie w tej sprawie.

Mnuchin, który wcześniej w tym tygodniu groził, że USA mogą w odpowiedzi nałożyć karne cła na brytyjskich producentów samochodów, zapowiadany przez Javida podatek uznał w wystąpieniu w Chatham House za "dyskryminujący" i "niewłaściwy".

"Stany Zjednoczone są bardzo mocno przekonane, że każdy podatek opracowany specjalnie dla firm działających w branży cyfrowej jest podatkiem dyskryminującym i nie jest odpowiedni oraz narusza nasze umowy podatkowe i inne kwestie" - oświadczył Mnuchin.

Odniósł się też do innego potencjalnego punktu spornego między Waszyngtonem a Londynem, jakim jest ewentualny udział chińskiego koncernu Huawei w budowie sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd ma niedługo podjąć decyzję w tej sprawie.

"Chcemy mieć pewność, że nasza infrastruktura jest chroniona" - wskazał Mnuchin. "A patrząc szerzej, ponieważ coraz więcej rzeczy jest podłączonych do internetu i do sieci telekomunikacyjnych, myślę, że kwestie bezpieczeństwa narodowego wykraczają poza tradycyjne aspekty" - dodał.

USA przestrzegają, że używanie sprzętu firmy Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ze względu na możliwość przekazywania przez nią danych chińskim władzom.

Czytaj więcej:

Źródła: Urzędnicy w UK zaproponowali ograniczoną rolę dla Huawei w sieci 5G

Źródło unijne: UE zakłada, że okres przejściowy po Brexicie zakończy się w 2020 r.

Premier Johnson podpisał porozumienie z UE o Brexicie

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news