Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Macron: There is no time to negotiate new Brexit deal

Macron: There is no time to negotiate new Brexit deal
Macron: "Chcę to jasno podkreślić: w przyszłym miesiącu nie znajdziemy czasu na nowe porozumienie". (Fot. Getty Images)
French President Emmanuel Macron has told British Prime Minister Boris Johnson there was not enough time in the month ahead to negotiate a new Brexit withdrawal agreement outlining the terms of Britain's departure from the European Union.
Advertisement
News available in Polish

"Chcę to jasno podkreślić: w przyszłym miesiącu nie znajdziemy czasu na nowe porozumienie o wyjściu, które znacznie różniłoby się od oryginału" - wskazał Macron, występując obok Johnsona przed Pałacem Elizejskim.

Johnson przybył wczoraj do Paryża, by rozmawiać z Macronem o Brexicie. Dzień wcześniej brytyjski premier rozmawiał na ten temat z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Reuters przypomina, że Merkel zaapelowała do Londynu o przedstawienie alternatywnych rozwiązań dla tzw. backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w ciągu 30 dni. Johnson opowiada się za wykreśleniem backstopu z umowy dotyczącej Brexitu.

"Tak jak powiedziała wczoraj kanclerz Merkel, co jest zgodne z istotą naszych rozmów, potrzebne jest wyeksponowanie rozwiązań w ciągu 30 dni" - przekazał dziennikarzom Macron. "Nikt nie będzie czekał do 31 października bez podejmowania prób znalezienia dobrego rozwiązania" - dodał. Zwrócił przy tym uwagę, że backstop nie jest tylko technicznym mechanizmem, ale też gwarantem stabilności w Irlandii i Irlandii Północnej i jest on niezbędny.

Dzień wcześniej brytyjski premier rozmawiał o Brexicie z kanclerz Niemiec. (Fot. Getty Images)

"Podczas gdy brak porozumienia nie jest pożądanym przez UE scenariuszem, Bruksela byłaby gotowa na taką ewentualność" - zapewnił Macron. Francuski prezydent wyraził też przekonanie, że przyszłość Wielkiej Brytanii jest w rękach Johnsona.

Johnson zapewnił z kolei, że opowiada się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE z porozumieniem i podkreślił, że wierzy w to, że można je osiągnąć przed upływającym 31 października terminem. "Przeprowadźmy Brexit, przeprowadźmy go delikatnie i pragmatycznie, w interesie obu stron, i nie czekajmy do 31 października" - oświadczył Johnson.

Brytyjski premier zapewnił też, że "w żadnym wypadku" Londyn nie zainstaluje kontroli granicznych na granicy między należącą do UE Irlandią a Irlandią Północną.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Advertisement