Menu

North Macedonia calls snap election after EU talks setback

North Macedonia calls snap election after EU talks setback
Premier Macedonii Północnej nie kryje swojego rozczarowania decyzją Unii Europejskiej. (Fot. Getty Images)
North Macedonia's Prime Minister Zoran Zaev has called snap elections following a decision by EU leaders to postpone opening membership talks with his country and neighbouring Albania. French President Emanuel Macron blocked the bid at an EU summit in Brussels.
Advertisement
News available in Polish

"Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie... Jestem rozczarowany i oburzony" - stwierdził Zaew. Dodał, że brak decyzji o rozpoczęciu negocjacji to "historyczny błąd".

"Wywiązaliśmy się ze wszystkich naszych zobowiązań, osiągnęliśmy rezultaty w zakresie reform, załatwiliśmy sprawy z naszymi sąsiadami" - kontynuował szef rządu. "Nie ma czasu do stracenia i dlatego proponuję szybkie zorganizowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Potrzebujemy waszej (obywateli) opinii" - wskazał.

Zaew wyraził nadzieję, że data wyborów zostanie uzgodniona podczasdzisiejszego spotkania z prezydentem Stewo Pendarowskim. Rozpisanie przedterminowych wyborów musi zaakceptować parlament, w którym większość ma koalicja Zaewa. Pomysł wcześniejszych wyborów popiera opozycja - informuje Reuters.

Skopje - malownicza stolica Macedonii Północnej. (Fot. Getty Images)

Przeważająca większość przywódców UE podczas zakończonego w piątek szczytu w Brukseli opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja.

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do Unii do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Ateny i Skopje osiągnęły jednak w ubiegłym roku porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu. W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna. 

Czytaj więcej:

Kraje UE nie zgadzają się na otwarcie rozmów akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Płn.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement