Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Face-scanning CCTV approved for London hot-spots despite privacy storm

Face-scanning CCTV approved for London hot-spots despite privacy storm
Nowoczesne kamery mają ułatwić poszukiwania przestępców. (Fot. Getty Images)
Surveillance cameras equipped with face detection technology have been approved for some of London's premier cultural and shopping destinations, the Evening Standard has learned.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wśród miejsc, które otrzymały zgodę na instalację nowoczesnego systemu kamer jest m.in. londyńskie Barbican Centre, dom towarowy Liberty czy galeria handlowa Hay's w okolicy London Bridge. 

Informacje o nowych kamerach w Londynie zaczęły pojawiać się po tym, jak inteligentne CCTV, bez jakiejkolwiek konsultacji publicznej, pojawiło się na stacji King's Cross. Prośbę o wyjaśnienia w tej sprawie skierował do zarządców dworca sam burmistrz Londynu Sadiq Khan. Od tej pory narasta presja na firmy, aby informowały o stosowaniu tego rodzaju rozwiązań.

Jako przykład podaje się Barbican Centre - przedstawiciele londyńskiej "mekki sztuki" przekazali, że w sumie zainstalują 159 kamer wysokiej rozdzielczości, z których 16 jest w stanie rozpoznawać twarze przechodzących osób. Specjalne kamery poza nagrywaniem obrazu mają również możliwość rejestrowania dźwięku. Zgodę na używanie sprzętu na terenie Barbican Centre wydało City of London Corporation.

Londynski The Barbican co roku odwiedzają tłumy turystów. (Fot. Getty Images)

Oddzielnym systemem kamer do rozpoznawania twarzy dysponuje obecnie Metropolitan Police. Policjanci wciąż jednak traktują nową platformę testowo, a inżynierowie podejmują prace, aby zintegrować policyjne kamery z tymi, które należą do osób prywatnych.

Obowiązujące obecnie prawo dotyczące ochrony danych nie pozwala na zbieranie wrażliwych danych osobowych, w tym wizerunku, bez wyraźnej zgody zainteresowanej osoby. Dlatego system został już legalnie zakwestionowany m.in. przez pracownika biurowego z Cardiff, gdzie South Wales Police używała tej technologii podczas meczów Ligi Mistrzów w 2017 r. 

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement