Menu

London Marathon cheat jailed for 16 weeks for stealing number near the finish

London Marathon cheat jailed for 16 weeks for stealing number near the finish
Mężczyzna przyznał się do oszustwa. (Fot. Marathonfoto)
A London Marathon impostor who swiped a lost race number to see 'a dream come true' has been jailed for 16 weeks.
Advertisement
News available in Polish

38-letni Stanley Skupień wbił się na trasę słynnego maratonu i kilkaset metrów od linii mety zauważył leżący na ziemi numer startowy innego biegacza. Polak przejął cudzy numerek, "ukończył" wyścig, a w nagrodę otrzymał koszulkę i niezwykle cenny dla każdego maratończyka medal.

Kiedy okazało się, że prawowitym właścicielem numerka był 28-latek, który biegł, aby zebrać pieniądze dla chorej na raka przyjaciółki, Polak stał się antybohaterem brytyjskich mediów i trafił do aresztu z zarzutem oszustwa.

Dzisiaj w sądzie w Uxbridge zapadł wyrok z jego sprawie - informuje serwis "Metro".

"Chciał tam być, zobaczyć zawodników, był bardzo podekscytowany. Przypadkiem spostrzegł na ziemi identyfikator. W emocjach podniósł go, myśląc, że to jego jedyna szansa, aby wziąć udział w maratonie" - tłumaczyła Polaka w sądzie jego adwokat.

"Wtedy nie do końca zdawał sobie sprawę, że robi coś złego. Medal chciał zadedykować swojemu 7-letniemu synowi i innym bezdomnym. Chciał pokazać, że dobre rzeczy mogą się przydarzyć nawet tym, którzy mają mniej szczęścia w życiu" - argumentowała obrona.

Dyrektor naczelny londyńskiego maratonu, Nick Bitel, oświadczył w sądzie, że to zdarzenie może zaszkodzić reputacji wyścigu, uznawanego za jedną z najlepiej zorganizowanych imprez tego typu na świecie.

Podczas śledztwa policja ustaliła też, że w przeszłości Skupień kilkukrotnie dopuścił się kradzieży na lotnisku Heathrow, gdzie często nocował.

Mężczyzna przyznał się do oszustwa, a także do trzech kradzieży. "Te przestępstwa są na tyle poważne, że tu może zadziałać tylko kara w postaci pozbawienia wolności" - oświadczył cytowany przez "Metro" sędzia Michael O'Gorman.

Polak, który na Wyspach przebywa od 12 lat, został skazany na 13 tygodni pozbawienia wolności za oszustwo podczas maratonu i na trzy tygodnie więzienia - za kradzieże.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement