Menu

Letwin says: Johnson will probably get Brexit deal through

Letwin says: Johnson will probably get Brexit deal through
31 października - data Brexitu. Idealnie wpisuje się w nastrój wypadającego w ten sam dzień święta Halloween... (Fot. Getty Images)
British lawmaker Oliver Letwin said on Sunday that he believed Prime Minister Boris Johnson could probably get his Brexit deal over the line. Letwin, who derailed Johnson's plans to pass an agreement on Saturday by putting forward an amendment which withheld approval of the deal until formal ratification legislation has passed, said he would propose no more amendments this week.
Advertisement
News available in Polish

Letwin zapewnił, że sam też za tym zagłosuje.

"Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad tą ustawą, pracę nad tym porozumieniem, będę je popierał, będę głosował za nim. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina w przyszłym tygodniu, bo nie są potrzebne, popieram ustawę" - zapewnił poseł dzisiaj w rozmowie ze stacją BBC.

W sobotę Izba Gmin przyjęła - wbrew stanowisku rządu - zgłoszoną przez Letwina poprawkę, która wstrzymuje akceptację uzgodnionego w czwartek porozumienia z UE do czasu przyjęcia i wejścia w życie koniecznych ustaw związanych z Brexitem. Jej celem jest uniknięcie "przypadkowego Brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, ale ustawa nie przeszłaby całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE, musiałaby wyjść bez umowy.

W referendum z 2016 r. Letwin głosował za pozostaniem w UE. (Fot. Getty Images)

Jej przyjęcie spowodowało, że zaistniały okoliczności przewidziane w przyjętej na początku września ustawie o wyjściu z UE, tzw. ustawie Benna. Nakładała ona na premiera obowiązek zwrócenia się do UE z wnioskiem o przesunięcie terminu Brexitu do 31 stycznia 2020 roku, w przypadku gdyby do 19 października włącznie Izba Gmin nie poparła porozumienia z UE i nie zgodziła się na Brexit bez umowy.

W związku z tym w sobotę wieczorem Johnson wysłał wymagany wniosek, jednak się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym przekonuje, że opóźnianie terminu Brexitu nie jest w niczyim interesie.

Letwin wyraził nadzieję, że po przyjęciu jego poprawki rząd uzyska poparcie Izby Gmin dla porozumienia. "Myślę, że prawdopodobnie uzyska" - dodał.

Oliver Letwin jest jednym z 21 posłów, którzy na początku września zostali wyrzuceni z klubu Partii Konserwatywnej za poparcie wbrew stanowisku rządu poprawki ułatwiającej przyjęcie tzw. ustawy Benna. Od tego czasu zasiada w Izbie Gmin jako poseł niezależny.

Czytaj więcej:

Izba Gmin odkłada głosowanie. Boris Johnson odmawia opóźnienia Brexitu

UE czeka na dalsze kroki. Boris Johnson: Doprowadzę do twardego Brexitu

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu

"Brexit nastąpi 31 października" - zapewniają ministrowie

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 14.08.2020
  GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news