Menu

'Lauda to be buried in race suit'

'Lauda to be buried in race suit'
Pogrzeb legendy F1 odbędzie się w środę 29 maja w Wiedniu. (Fot. Getty Images)
Niki Lauda will be buried in his racing overalls, according to reports in the three-time world champion's native Austria. Lauda's famous red racing helmet will also be placed on top of his coffin at his funeral next Wednesday in Vienna.
Advertisement
News available in Polish

Pogrzeb odbędzie się w środę 29 maja. Msza żałobna zostanie odprawiona w wiedeńskiej Katedrze Św. Szczepana o godz. 13. Weźmie w niej udział około 300 osób, wśród nich będą znani byli i obecni kierowcy wyścigowi, politycy, sportowcy, przyjaciele zmarłego, m.in. Arnold Schwarzenegger.

Lauda zostanie pochowany na jednym z wiedeńskich cmentarzy, w samym pogrzebie uczestniczyć będzie już tylko najbliższa rodzina.

Trzykrotny mistrz świata F1 (1975, 1977, 1984) w sierpniu ubiegłego roku przeszedł zabieg przeszczepu płuc, a w styczniu tego roku trafił do szpitala z powodu ciężkiej grypy. Ostatnio miał poważne problemy z nerkami. Zmarł w klinice uniwersyteckiej w Zurychu otoczony najbliższą rodziną.

Lauda jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku w barwach McLarena. W 1976 roku uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, uszkodził sobie również płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Karierę zakończył w 1985 roku.

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku.

W 2013 roku powstał film pt. "Wyścig", opowiadający historię słynnej rywalizacji pomiędzy Laudą i Brytyjczykiem Jamesem Huntem.

Ostatnio pracował w startującym w Formule 1 teamie Mercedes GP, gdzie pełnił funkcję dyrektora sportowego.

W niedzielę przed startem wyścigu o Grand Prix Monako na ulicznym torze w Monte Carlo pamięć Laudy zostanie uczczona minutą ciszy.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Advertisement