Menu

Kubica: I know my place in the array

Kubica: I know my place in the array
Kubica chce wrócić na tory Formuły 1 (fot. Getty Images)
Robert Kubica, asked at the conference before the first special stage of the 71. Polish Rally for his chance to win, replied briefly: I know my place.
Advertisement
News available in Polish
Mistrz świata WRC-2 w 2103 roku po raz kolejny podkreślił, że cały czas się uczy i zdaje sobie sprawę, że nie ma szans nawiązania równorzędnej walki z doświadczonymi rywalami.

„W Rajdzie Polski startują najlepsi kierowcy, mający kilka, a nawet kilkanaście lat doświadczenia. Ja wśród nich jestem nowicjuszem” - przyznał były kierowca Formuły 1.

Kubica dodał, że znajomość trasy – o którą jest często pytany – wcale nie będzie jego atutem. „Jechałem tutaj w ubiegłym roku, ale odcinki specjalne były zupełnie inne. To nowa trasa, wszyscy ją dopiero poznawaliśmy podczas zapoznania, nikt nie jest zatem w lepszej sytuacji niż rywale” - podkreślił krakowianin dodając, że cieszy się z tego, iż start w Polsce da mu możliwość spotkania z fanami.

„Bardzo bym tego chciał, ale przed startem mamy w zespole tyle zajęć, że na razie nie ma na to czasu. Mam jednak nadzieję, że jednak trochę czasu się znajdzie” - zadeklarował Kubica. Na pytanie, jakie ma plany na przyszły rok, odpowiedział krótko: chcę nadal startować w rajdowych mistrzostwach świata.

Wicelider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC), zapytany o szutrowe trasy Rajdu Polski przyznał, że są one bardziej zbliżone do tych w Estonii niż w Finlandii.
„Nawierzchnia to sypki, dość suchy piasek. Na tyle miękki, że po przejeździe kilku samochodów robią się koleiny. Zawodnicy jadący słabszymi samochodami mogę mieć pewne kłopoty. Szutry fińskie są inne – kamieniste, twarde, nawet po obfitych deszczach nie rozpływają się. Ale odcinki na Mazurach są ciekawe, mają szybkie partie, wymagające technicznie. Zapowiada się ciekawa rywalizacja” - przyznał Latvala, największy pechowiec edycji Rajdu Polski w 2009 roku, gdy impreza była także rundą mistrzostw świata.

Wtedy zajmujący drugie miejsce Fin na ostatnim odcinku specjalnym Mikołajki Arena wypadł z trasy, uszkodził przednie zawieszenie, urwał koło i musiał się wycofać. Do mety i miejsca na podium zabrakło kilkuset metrów.
Krzysztof Hołowczyc, trzykrotny triumfator Rajdu Polski, podkreślił, że od kilku lat, po zmianie specjalizacji na rajdy terenowe, już nie jest sprinterem.

„Mam wielki sentyment do tej imprezy, to fantastyczne móc się ponownie spotkać z kibicami. Na razie uczę się samochodu, jeszcze dokładnie nie wiem, na co to auto (Ford Fiesta WRC) rzeczywiście stać. Przejechałem nim dopiero kilkadziesiąt kilometrów, poznajemy się wzajemnie” - oświadczył olsztynianin dodając, że dla niego najważniejszą imprezą będzie oczywiście Rajd Dakar.
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Advertisement