Menu

Kubacki is the champion, Stoch the runner up in the world! Poles have medals!

Kubacki is the champion, Stoch the runner up in the world! Poles have medals!
Dawid Kubacki zdobył złoty, a Kamil Stoch srebrny medal podczas zawodów na normalnej skoczni w Seefeld. (Fot. Getty Images)
Dawid Kubacki won the gold medal of the world championships on the normal hill in Seefeld. The second was Kamil Stoch, and the third Austrian Stefan Kraft. Both Poles advanced to the podium from distant positions after the first series. The competition took place in lottery weather conditions.
Advertisement
News available in Polish

Dzisiejsze zawody w Seefeld pokazały, że "cuda się zdarzają". Jednym z powodów była aura, konkurs zarówno w pierwszej jak i drugiej serii rozgrywano w trudnych warunkach pogodowych, przy padającym śniegu i zmiennym wietrze.

W pierwszej serii Polacy nie mieli szczęścia do aury, Stoch przy silnych podmuchach w plecy osiągnął 91,5 m i był sklasyfikowany na 18. pozycji. Kubacki miał próbę na 93 m i był 27., a Stefan Hula osiągnął 88 m i plasował się na 29. miejscu. Do finału nie awansował tylko Piotr Żyła, zajmując 33. lokatę po lądowaniu na 90,5 m.

Na półmetku prowadził lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Japończyk Ryoyu Kobayashi - 101 m, drugi był Niemiec Karl Geiger - 100 m, a trzeci Słoweniec Ziga Jelar - 95,5 m. Kubacki do lidera tracił 19,2 pkt, natomiast Stoch miał na koncie o 15,1 oczek mniej niż prowadzący Japończyk.

Oceniając warunki w jakich rozgrywano konkurs Adam Małysz przyznał, że na górze "mocno trzymie" i trudno jest odlecieć.

W pierwszej serii jury kilka razy zmieniało rozbieg, pierwsi zaczynali od 9. belki startowej, najlepsi kończyli z 13. Pomimo tego tylko Kobayashi i Geiger dolecieli do 100. metra, pozostałym to się nie udało. W tej sytuacji sędziowie zdecydowali się na jego wydłużenie w serii finałowej, zdecydowano o podwyższeniu startu do belki 16.

I to - jak się okazało - był strzał w dziesiątkę dla Polaków. Kubacki w bardzo dobrym stylu wylądował na 104,5 m, jak się później okazało, był to najdłuższy skok w konkursie. Polak objął prowadzenie, walczący po nim rywale mieli poważne problemy z lądowaniem w rejonie 95 m. Kilka minut później Stoch osiągnął 101,5 m i awansował z 18. miejsca po pierwszej serii na drugie.

A śnieg padał coraz bardziej intensywnie i zasypywał tory najazdowe. To powodowało, że prędkości uzyskiwane przez zawodników na progu nie rosły, przeciwnie, były coraz niższe. W takiej sytuacji Kubacki i Stoch plasowali się na dwóch czołowych pozycjach a skaczący po nich zawodnicy nie mogli ich pokonać.

Słabiej niż się spodziewano skoczyli m.in. Norweg Robert Johansson - 95 m, Niemiec Stephan Leyhe - 99 m, Austriak Michael Hayboeck - 100 m czy drugi po pierwszej serii Geiger - 92,5 m.

Gdy na górze zostało już tylko trzech najlepszych po pierwszej serii, w polskiej ekipie wszyscy mocno ścisnęli kciuki za Kubackiego i Stocha. Było wiadomo, że jeżeli pierwszy z tej trójki Jelar nie poradzi sobie z wiatrem i śniegiem, to Kubacki wskoczy na podium. Gdy Słoweniec wylądował na 87. metrze, Kubacki z radości podskoczył do góry, już wiedział, że na pewno ma minimum medal brązowy. Gdy drugi Geiger osiągnął tylko 92,5 m, taniec radości rozpoczęli Kubacki i Stoch, gdyż było wiadomo, że obaj znajdą się na podium.

A gdy Kobayashi uzyskał także tylko 92,5 m, Kubacki pofrunął do góry na ramionach polskiej ekipy. Polacy zajęli dwa najwyższe miejsca na podium, zdobywając złoty i srebrny medal. Ostatecznie Japończyk zajął 14. miejsce, Geiger - 18., a Jelar - 27.

"Chyba nikt by nie napisał takiego scenariusza na dzisiejszy konkurs. Po drugim skoku byłem trochę załamany, zrobiłem co mogłem, jest jak jest... Później byłem w klasyfikacji coraz wyżej, wyżej i wyżej... I Dawid został mistrzem świata. Gdy on już był na podium pomyślałem, że zostało już tylko dwóch mocnych rywali i nie mam szans. A jednak" - oznajmił Stoch reporterom telewizyjnym po zakończeniu zawodów.

Kubacki został drugim Polakiem, który wywalczył tytuł na skoczni normalnej. Adam Małysz zostawał mistrzem świata w 2001, 2003 i 2007 roku.

Dzisiejsze zawody były też historyczne dla Stocha. To jego pierwszy medal na tym obiekcie na mistrzostwach świata. 

To oznacza, że w całej historii mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym Polska ma łącznie 30 medali - 11 złotych, siedem srebrnych oraz 12 brązowych.

Po zwycięstwie Dawida Kubackiego i drugim miejscu Kamila Stocha w dzisiejszym konkursie skoków Polska awansowała na czwartą pozycję w tabeli medalowej narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. Jej zdecydowanym liderem jest Norwegia z 10 złotymi krążkami.

Klasyfikacja medalowa po 18 z 22 konkurencji
Lp Kraj Złote Srebrne Brązowe Łącznie
1. Norwegia 10 4 5 19
2. Niemcy 5 2 0 7
3. Szwecja 2 2 0 4
4. Polska 1 1 0 2
5. Rosja 0 4 3 7
6. Austria 0 3 4 7
7. Włochy 0 1 1 2
8. Słowenia 0 1 0 1
9. Japonia 0 0 2 2
10. Szwajcaria 0 0 1 1
- Finlandia 0 0 1 1
- Francja 0 0 1 1

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.11.2020
  GBP 5.010 złEUR 4.471 złUSD 3.756 złCHF 4.117 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement