Menu

Kaczyński on the return of Poles from emigration

Kaczyński on the return of Poles from emigration
Jarosław Kaczyński uważa, że kluczem do rozwoju gospodarki mogą być powracający z emigracji Polacy. (Fot. Getty Images)
The way to supplement the labor resources in Poland is the return of Poles from emigration - Jaroslaw Kaczynski, PiS president Jarosław Kaczyński, said in 'Sygnały Dnia' in PR1. He assured that the planned increase in the minimum wage would not lead to bankruptcy of small companies.
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj polski rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. Od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2 600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS był pytany m.in., czy w sytuacji wzrostu płacy minimalnej nie dojdzie do bankructw małych zakładów, zatrudniających kilka osób, bo przedsiębiorców tych nie będzie stać na pracowników.

"Nie będą bankrutować, o ile będą potrafiły w tej nowej rzeczywistości - a przecież mają kilka lat na to, żeby się przygotować - funkcjonować, bo będzie rósł także wyraźnie popyt na różne towary i będzie sytuacja, w której będzie można te przedsiębiorstwa rozwijać i doprowadzić do tego, że one z tymi wyższymi płacami będą sobie dawały radę" - odpowiedział Kaczyński.

Czy Polacy mieszkający zagranicą wrócą do Polski skuszeni wyższą płacą minimalną? Tak uważa obóż rządzących. (Fot. Getty Images)

Jak dodał, Polska potrzebuje "rąk do pracy". "Sposobem na uzupełnienie zasobów pracy w Polsce (...) jest powrót Polaków z emigracji" - ocenił prezes PiS.

Jak zaznaczył, "chce to mocno podkreślić, bo ostatnio słyszeliśmy takie sądy, iż to mają być ludzie np. z Ukrainy, przy całym szacunku dla Ukraińców".

"My uważamy, że polityka tego polskiego modelu państwa dobrobytu doprowadzi do tego, że przynajmniej znacząca część tych, którzy emigrowali, do Polski wrócą i to będzie ten zasób, którego potrzebujemy, jeżeli chodzi o pracę i jeżeli chodzi o kwestie demograficzne, bo Polska mogłaby być liczniejsza, niż jest w tej chwili" - wskazał Kaczyński.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement