Menu

Johnson rejects the possibility of concluding an election pact with Brexit Party

Johnson rejects the possibility of concluding an election pact with Brexit Party
Marzenie Farage'a w pakcie wyborczym z torysami się nie spełni? (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson rejected the possibility of his Conservative Party concluding an electoral pact with the Brexit Party, which was convinced by its leader Nigel Farage and US President Donald Trump.
Advertisement
News available in Polish

W rozmowie ze stacją BBC Johnson oznajmił, że "zawsze jest wdzięczny za rady", ale nie wejdzie w żadne wyborcze pakty. Jak wyjaśnił, problem z zawieraniem porozumień z innymi partiami jest taki, że to oznacza ryzyko wpuszczenia na Downing Street lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

W czwartek wieczorem Farage przeprowadził na falach londyńskiej stacji radiowej LBC rozmowę z Trumpem, w której amerykański prezydent krytykował uzgodnioną przez Johnsona umowę z Unią Europejską, ale chwalił samego Johnsona i przekonywał, że lider Partii Brexitu wraz z brytyjskim premierem mogą stać się "niepowstrzymaną siłą".

Wczoraj nawiązał do tego sam Farage, który wezwał Johnsona, by ten odrzucił uzgodnioną umowę z UE i zawarł z nim pakt na rzecz Brexitu. Zagroził, że w przeciwnym razie jego partia wystawi w wyborach kandydatów we wszystkich okręgach, co wydatnie może zmniejszyć szanse konserwatystów na wygraną.

Zapytany przez BBC, czy odrzuca porozumienie z Farage'em, Johnson odparł: "Chcę bardzo, bardzo jasno powiedzieć, że głosowanie na każdą inną partię niż ten rząd, ten konserwatywny rząd, jest w zasadzie równoznaczne z wybraniem Jeremy'ego Corbyna".

Boris Johnson uważa, że "głosowanie na jakąkolwiek inną partię zwiększa szanse laburzystów". (Fot. Getty Images)

Johnson dodał także, że Trump nie ma racji twierdząc, iż porozumienie z UE blokuje możliwość zawarcia przez USA umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Zawsze jestem wdzięczny za rady, niezależnie od tego, skąd pochodzą, a my, jak wiadomo, utrzymujemy wspaniałe stosunki z USA i wieloma innymi krajami. Ale jeśli chodzi o techniczne aspekty porozumienia, to każdy, kto mu się przyjrzy, zauważy, że Wielka Brytania ma pełną kontrolę" - wskazał Johnson.

"Zapewnia ono dokładnie to, czego chcieliśmy, czego ja chciałem, co obiecywałem prowadząc w 2016 roku kampanię, aby wyjść z Unii Europejskiej" - podkreślił.

Odniósł się też do zaplanowanych na 12 grudnia przedterminowych wyborów do Izby Gmin, oceniając, iż nie miał innego wyjścia niż ich forsowanie, gdyż obecny parlament nigdy by nie przyjął porozumienia w sprawie Brexitu.

Czytaj więcej:

Trump w programie Farage'a: "Boris Johnson jest fantastyczny"

Brexit: Farage wzywa Johnsona do paktu i porzucenia umowy z UE

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement