Menu

Johnson has 'limited' time to avoid no-deal Brexit, EU warns

Johnson has 'limited' time to avoid no-deal Brexit, EU warns
UE nie zaakceptuje żadnych bilateralnych umów pomiędzy Wielką Brytanią a poszczególnymi państwami Wspólnoty. (Fot. Getty Images)
EU leaders are set to issue an election result-day warning to Boris Johnson that he has only 'limited' time to avoid a no-deal Brexit, leaked documents have revealed.
Advertisement
News available in Polish

Umowa rozwodowa z UE, którą Johnson zamierza wdrożyć w przyszłym miesiącu, obejmuje wpłacenie przez Londyn do unijnego budżetu co najmniej 30 mld funtów oraz wycofanie się ze struktur politycznych UE.

Nie gwarantuje jednak umowy handlowej, która pozwoliłaby uniknąć chaosu i opóźnień w transporcie przez kanał La Manche, a także zakłóceń w imporcie żywności, leków czy paliwa.

Porozumienie z UE określa bardzo napięty termin, bo zaledwie 11 miesięcy, na zawarcie umowy handlowej. Jednak rządząca Partia Konserwatywna wykluczyła w wyborczym manifeście jakiekolwiek przedłużenie tzw. "przejścia" do pełnego Brexitu poza koniec przyszłego roku.

Wielka Brytania ma tylko 11 miesięcy na zawarcie umowy handlowej z UE. (Fot. Getty Images)

Tymczasem w unijnym dokumencie, do którego dotarli dziennikarze "The Independent", można przeczytać, że "negocjacje powinny zostać zorganizowane w taki sposób, aby w pełni wykorzystać ograniczony czas na ratyfikację umowy przed końcem okresu przejściowego".

Wyciek tylko potwierdza stanowisko głównego negocjatora UE ds. Brexitu, Michela Barniera, który wielokrotnie podkreślał, iż ​​nie zaakceptuje żadnych bilateralnych umów pomiędzy Wielką Brytanią a poszczególnymi państwami Unii.

Jak informuje gazeta, dokument ma być opublikowany przez UE w piątek, 13 grudnia - czyli dzień po wyborach parlamentarnych.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Dzięki Brexitowi zbudujemy nową Wielką Brytanię

Brexit: Brytyjski parlament zbierze się ponownie 17 grudnia

Blair: Ani konserwatyści, ani laburzyści nie zasługują na wygraną w wyborach

Analiza YouGov: Konserwatyści będą mieć większość 68 mandatów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement