Menu

Johnson: Huawei's decision will reconcile consumer expectations and security

Johnson: Huawei's decision will reconcile consumer expectations and security
Decyzja w sprawie dopuszczanie Huawei do budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii ma zapaść jeszcze dzisiaj. (Fot. Getty Images)
British Prime Minister Boris Johnson assured that he would decide whether and to what extent to allow the Chinese concern Huawei to build a 5G network in the United Kingdom, so that business and consumers could benefit from the new technology, but that this would not affect security.
Advertisement
News available in Polish

Jak się oczekuje, decyzję w sprawie ewentualnego dopuszczenia chińskiej firmy brytyjski rząd ogłosi jeszcze dzisiaj. Johnson znajduje się w trudnym położeniu, bo musi pogodzić kilka sprzecznych ze sobą interesów - "specjalne stosunki" Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi. A USA ostrzegają, że sprzęt Huawei jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Poza tym, zakaz dla Huawei kosztowałby miliardy funtów i opóźniłby wprowadzenie w Wielkiej Brytanii superszybkich połączeń 5G.

Zapytany o tę kwestię w poniedziałek brytyjski premier oświadczył, że istnieje sposób, by umożliwić konsumentom i firmom dostęp do nowej technologii bez naruszania relacji w zakresie bezpieczeństwa z sojusznikami.

"Droga do przodu jest dla nas oczywiście taka, aby system dostarczał ludziom takich korzyści, jakich konsumenci oczekują od technologii 5G, ale w żaden sposób nie naruszał naszej krytycznej infrastruktury krajowej, naszego bezpieczeństwa ani nie zagrażał naszej zdolności do współpracy z innymi potęgami wywiadowczymi na całym świecie" - przekazał Johnson.

Boris Johnson stoi teraz przed dużym dylematem. (Fot. Getty Images)

W zeszłym tygodniu Reuters podał, powołując się na dwa źródła zaznajomione z tematem, że brytyjscy urzędnicy zaproponowali przyznanie Huawei ograniczonej roli w przyszłej brytyjskiej sieci 5G, czyli aby zakazać chińskiej firmie korzystania z wrażliwej, kluczowej ze względu na dane części sieci i niedopuszczenie do systemów rządowych. Taką samą tymczasową decyzję podjął w zeszłym roku gabinet ówczesnej premier Theresy May.

"Nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy mieć w Wielkiej Brytanii postępu technologicznego, pozwalać konsumentom, przedsiębiorstwom w Wielkiej Brytanii na dostęp do fantastycznych technologii, fantastycznej komunikacji, ale zarazem chroniąc nasze interesy w dziedzinie bezpieczeństwa i nasze kluczowe partnerstwa z innymi światowymi potęgami" - dodał brytyjski premier.

Huawei, największy na świecie producent sprzętu telekomunikacyjnego, zaprzecza amerykańskim oskarżeniom o powiązania z chińskim wywiadem i przekonuje, że Stany Zjednoczone chcą zakazać jego produktów, gdyż żadna amerykańska firma nie może zaoferować takiego samego zakresu technologii 5G w konkurencyjnej cenie.

Czytaj więcej:

Johnson "gotów zezwolić" Huawei budować 5G w UK

Źródła: Urzędnicy w UK zaproponowali ograniczoną rolę dla Huawei w sieci 5G

Minister skarbu USA: Chcemy umowy handlowej z UK do końca roku

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.09.2020
  GBP 5.052 złEUR 4.583 złUSD 3.923 złCHF 4.250 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement