Menu

Irish deputy PM tells Brexit secretary backstop 'is only viable solution'

Irish deputy PM tells Brexit secretary backstop 'is only viable solution'
Coveney: "Nawet gdybyśmy chcieli - a nie chcemy - nie da się tego zrobić w sześć czy dziesięć tygodni". (Fot. Getty Images)
Ireland's deputy prime minister has hit back at suggestions that the EU is finally bending to Boris Johnson's demands to drop the backstop on the Irish border.
Advertisement
News available in Polish

Szef dyplomacji powtórzył swoje stanowisko na konferencji zorganizowanej przez francuskie stowarzyszenie biznesowe Medef, podkreślając, że "ratyfikacja umowy wyjścia, w tym słynnego teraz backstopu, po prostu nie może podlegać dalszym negocjacjom". "Nawet gdybyśmy chcieli - a nie chcemy - nie da się tego zrobić w sześć czy dziesięć tygodni" - zaznaczył.

Polityk tłumaczył, że "nikt jeszcze nie przedstawił wiarygodnych planów lub rozwiązań technologicznych, które mogłyby zastąpić ustalenia zapisane w umowie wyjścia", co sprawia, że jego rząd "nie może poprzeć" brytyjskiej propozycji uchylenia kontrowersyjnego mechanizmu.

Polityk odmówił komentarza do decyzji rządu w Londynie dotyczącej zawieszenia obrad parlamentu. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie Coveney odmówił komentarza do decyzji rządu w Londynie dotyczącej pięciotygodniowego zawieszenia obrad parlamentu i rozpoczęcia nowej sesji w połowie października. "Ta kwestia dotyczy brytyjskiego parlamentu" - uciął, dodając, że "trudno powiedzieć", czy to zwiększa szanse na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Wczoraj Wielka Brytania była pogrążona w kryzysie konstytucyjnym, dotyczącym rządowych planów zawieszenia obrad parlamentu na pięć tygodni w kluczowym okresie negocjacji dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej. Rządowy plan w tej sprawie został przyjęty przez królową Elżbietę II, mimo głośnej krytyki ze strony liderów ugrupowań opozycyjnych, którzy apelowali do monarchini o spotkanie i odrzucenie tego wniosku.

W efekcie Izba Gmin przerwie obrady między 9 a 12 września i wznowi je dopiero 14 października, niewiele ponad dwa tygodnie przed planowanym na 31 października wyjściem kraju z Unii Europejskiej.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Advertisement