Menu

Ireland threatens to block Mercosur trade deal over Amazon concerns

Ireland threatens to block Mercosur trade deal over Amazon concerns
Według brazylijskiego prezydenta, amazońskie pożary są dziełem ekologów. (Fot. Getty Images)
Ireland will try to block a free trade deal between the EU and South American Mercosur bloc unless Brazil takes action to protect the Amazon rainforest, Irish Prime Minister Leo Vardakar was quoted as saying on Friday.
Advertisement
News available in Polish

Według gazety, szef rządu jest oburzony twierdzeniami brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, że amazońskie pożary są dziełem ekologów pragnących pogorszyć jego reputację. To zarzuty "w stylu orwellowskim" - ocenił Varadkar.

"Irlandia w żadnym razie nie zagłosuje za porozumieniem o wolnym handlu UE-Mercosur, jeśli Brazylia nie będzie wypełniać swych zobowiązań w dziedzinie ochrony środowiska" - zaznaczył. Ekolodzy twierdzą, że Bolsonaro nie zapewnia dostatecznej ochrony amazońskim lasom, a szalejące tam pożary to efekt kampanii deforestacyjnej.

Varadkar: Zarzuty Bolsonaro są "w stylu orwellowskim". (Fot. Getty Images)

Dla irlandzkiego rządu problem stanowią silnie artykułowane obawy rolników, zwłaszcza hodowców bydła rzeźnego, przed cenową konkurencją dostawców z Mercosur, który tworzą poza Brazylią także Argentyna, Urugwaj i Paragwaj. Gdyby umowa została ratyfikowana, państwa te mogłyby eksportować do UE dodatkowe 100 tys. ton wołowiny rocznie.

Irlandzki komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan uważa te obawy za nieuzasadnione. "Zapewne nie wiecie, że UE sprowadza już z tych państw (Mercosur) 276 tys. ton wołowiny. Nic z tego nie przywieziono na wyspę Irlandię w 2017 i 2018 roku" - głosi jego zacytowana przez "Irish Independent" wypowiedź.

Hogan dodał, że po raz pierwszy zostanie wprowadzony mechanizm chroniący rynek wołowiny w Irlandii i całej UE. Dopuszcza on możliwość zablokowania na cztery lata importu wołowiny sprowadzanej po preferencyjnych cenach, jeśli kwoty przywozowe takiej wołowiny zostaną przekroczone.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement