Menu

Ireland: On St. Patrick's appeal for solidarity in the fight against coronavirus

Ireland: On St. Patrick's appeal for solidarity in the fight against coronavirus
Dzień św. Patryka w Irlandii był wyjątkowo smutny w tym roku. (Fot. Getty Images)
The Irish government will at some point recommend that the elderly and those suffering from long-term illnesses remain at home for several weeks and try to save their lives from coronavirus, he announced. Prime Minister of the country Leo Varadkar.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj przypadało narodowe święto Irlandii - Dzień św. Patryka, jednak wszystkie obchody, w tym tradycyjne parady na ulicach irlandzkich miast, zostały odwołane z powodu epidemii. W wygłoszonym orędziu telewizyjnym Varadkar wezwał do wytrwałego działania w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa i powiedział, że w czasie narodowego poświęcenia potrzebna jest solidarność.

W Irlandii potwierdzono jak dotąd 292 przypadki, z czego dwa śmiertelne, ale według Varadkara, do końca miesiąca liczba zakażeń wzrośnie do co najmniej 15 tys.

"Wielu z was będzie chciało wiedzieć, kiedy to się skończy. Prawda jest taka, że po prostu jeszcze nie wiemy. To może trwać miesiącami do lata, więc musimy być rozsądni w podejściu, które przyjmujemy. Wiem, że to powoduje ogromny stres dla was i waszych rodzin" - przekazał.

Irlandia zamknęła szkoły, uniwersytety, bary i placówki opieki nad dziećmi, a główną elementem nowo ogłoszonych we wtorek działań jest pozostanie starszych ludzi w domach. Varadkar zapewnił ich, że tworzone są systemy, które mają zapewnić im dostawy jedzenia i innych produktów.

Dodał też, że straty dla gospodarki, przed wybuchem epidemii najszybciej rozwijającej się w Unii Europejskiej, będą znaczące i długotrwałe, rachunek będzie ogromny, a jego zapłacenie może zająć lata.

Varadkar zapowiedział, że w razie potrzeby rząd przeznaczy więcej niż obiecany już pakiet 3 miliardów euro na pomoc służbie zdrowia, opiece społecznej i przedsiębiorstwom i zapewnił, że państwo ma wysoką wiarygodność kredytową, dzięki czemu będzie mogło pożyczać pieniądze na rynku.

Czytaj więcej:

Irlandia w trybie pilnym zamyka szkoły i ogranicza zgromadzenia

Irlandia zamyka wszystkie puby i bary

Irlandia spodziewa się 15 tys. zakażeń do końca miesiąca

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement