Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Inquiry into orphaned children sent to Australia and abused in the 1950s has opened

Inquiry into orphaned children sent to Australia and abused in the 1950s has opened
W programie wzięło udział tysiące dzieci z Wysp. (Fot. Getty Images)
Instead of celebrating the end of the war, they were instead packed off to the foreign land of Australia, having no idea why this was happening or what would happen once they got there.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wszczęte w lipcu 2014 roku przez ówczesną szefową MSW, a dzisiejszą premier Theresę May śledztwo należy do największych i najdroższych w historii Zjednoczonego Królestwa. Obserwatorzy spodziewają się, że potrwa jeszcze co najmniej pięć lat.

Komisja pod przewodnictwem prof. Alexisa Jay rozpoczęła publiczne przesłuchania od zbadania rządowego programu, który w latach 1930-70 doprowadził do wysłania za granicę - do takich krajów jak Australia, Kanada, Nowa Zelandia, RPA czy Zimbabwe - ponad 130 tys. dzieci w trudnej sytuacji. Znajdowały się one w sierocińcach albo innych tego rodzaju ośrodkach w Walii i Anglii.

Celem było z jednej strony ograniczenie kosztów opieki nad dziećmi, a z drugiej - zaradzenie brakom rąk do pracy na krańcach Imperium Brytyjskiego czy później - w krajach Wspólnoty Narodów.

Aswini Weereratne z dokumentującej przymusową emigrację dzieci organizacji Child Migrant Trust przekazała przed komisją, że niektóre dzieci wysłane za granicę zostały skazane na "tortury, gwałt i niewolnictwo".

O swoich cierpieniach opowiedział David Hill, wysłany jako 12-letnie dziecko do Australii. Mówił m.in., jak był tam wykorzystywany seksualnie. Opowiadał także, że wielu migrantów, którzy tak jak on przeżyli w dzieciństwie koszmar, zostało potem pozostawionych samym sobie i cierpiało z powodu poczucia winy, wstydu, lęku, niskiej samooceny. Podkreślił, że wysyłanie dzieci kontynuowano mimo pojawiających się zastrzeżeń do tego programu, a raporty o nieprawidłowościach - tuszowano.

Ówczesny premier Gordon Brown w 2010 roku przeprosił za "haniebną rolę", jaką brytyjskie władze odegrały w trwającym dziesięciolecia programie przymusowego wysyłania dzieci do brytyjskich terytoriów zamorskich, i za cierpienia, jakie to spowodowało.

Bezpośrednim powodem wszczęcia dochodzenia były doniesienia o wykorzystaniu na przestrzeni lat setek dzieci, w tym kilkuletnich, przez niezwykle popularnego telewizyjnego celebrytę Jimmy'ego Savile'a. Informacje te przedostały się do opinii publicznej po jego śmierci w 2011 roku.

Rozpoczęte wówczas działania policji i szeroko zakrojona debata publiczna pozwoliły na podjęcie innych śledztw w sprawie pedofilii i nadużyć seksualnych, jakich dopuszczały się wysoko postawione postaci brytyjskiego życia publicznego. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 05.06.2024
    GBP 5.0606 złEUR 4.3081 złUSD 3.9607 złCHF 4.4397 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement