Menu

In Poland, women are better educated than men

In Poland, women are better educated than men
W 2018 r. w Polsce pracowało 62,5 proc. kobiet i 76,1 proc. mężczyzn. (Fot. Getty Images)
The majority of highly qualified employees are women. However, they apply less often than men for positions higher than those currently held. They do it only when they are convinced that they meet all the required criteria - pointed out the Polish Economic Institute.
Advertisement
News available in Polish

Polska w rankingu globalnym Global Gender Gap Index (GGG) w 2018 r. na temat nierównego traktowania kobiet i mężczyzn znalazła się na 42. pozycji wśród 149 krajów.

Jednak pod względem udziału kobiet i mężczyzn w rynku pracy nasz kraj uplasował się na 70. miejscu. W badanym roku w Polsce pracowało 62,5 proc. kobiet i 76,1 proc. mężczyzn - podaje Prawo.pl.

"Badania pokazują, że nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn (tzw. gender gap) wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, co znajduje odzwierciedlenie w miernikach zrównoważonego rozwoju" - czytamy w ostatnim wydaniu "Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego".

Polki są wobec siebie bardziej krytyczne, kiedy szukają nowej pracy. (Fot. Getty Images)

Wyjaśnienia różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn oraz sposobów na ich optymalne zrównoważenie upatruje się najczęściej np. w barierach prawnych czy instytucjonalnych dyskryminujących kobiety. 

Kobiety i mężczyźni w podobny sposób przeszukują oferty pracy, jednak ich strategie ubiegania się o zatrudnienie są wyraźnie różne - wynika z raportu serwisu LinkedIn, opracowanego na podstawie aktywności 610 mln użytkowników z ponad 200 krajów.

Kobiety są wobec siebie bardziej krytyczne. Mężczyźni podchodzą do stawianych wymagań z większą swobodą. Większość z nich decyduje się aplikować, jeśli spełniają około 60 proc. kryteriów.

Czytaj więcej:

Polka mistrzynią świata w dekorowaniu tortów

Polka będzie doradzać prezydentowi USA ws. nauki i technologii

Naukowcy: Kobiety są lepszymi szefami

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Advertisement