Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Hands-free phone ban for drivers 'should be considered'

Hands-free phone ban for drivers 'should be considered'
Zdaniem posłów, takie zestawy wcale nie są bezpieczne. (Fot. Getty Images)
Drivers could be banned from using hands-free mobile phones in England and Wales, a group of MPs has suggested.
Advertisement
News available in Polish

Parlamentarzyści z Komisji ds. Transportu ostrzegają, że obecne przepisy dają "mylące wrażenie", że takie zestawy są bezpieczne. "Stwarzają identyczne ryzyko kolizji, jak korzystanie z telefonu za kierownicą, które jest niezgodne z prawem od 2003 r." - przekonują.

Zdaniem ekspertów, na których się powołują parlamentarzyści, odbieranie telefonu bez użycia rąk powodowało "zasadniczo takie samo" rozproszenie, jak w przypadku osoby, która wypiła dwa piwa.

"Telefon powinien znajdować się poza zasięgiem wzroku kierowcy". (Fot. Getty Images)

Jak poinformowała komisja, wyniki konsultacji społecznych w sprawie wniosku powinny zostać opublikowane do końca 2019 r. Gdyby propozycje znalazły poparcie brytyjskiego rządu, zostałyby wprowadzone w życie w Anglii i Walii.

"Odebranie telefonu, chwila nieuwagi, a konsekwencje na całe życie. Dlatego nasze porady dla kierowców są proste: podczas jazdy upewnij się, że telefon jest wyciszony i znajduje się poza twoim zasięgiem" - apeluje Joshua Harris z Brake, organizacji charytatywnej ds. bezpieczeństwa drogowego.

W 2017 r. na drogach Wielkiej Brytanii zginęło 773 osób. Z tego 43 osoby poniosły śmierć, a 135 poważne obrażenia w wypadkach, do których przyczynili się kierowcy korzystający z telefonu komórkowego.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Advertisement