Menu

Hands-free phone ban for drivers 'should be considered'

Hands-free phone ban for drivers 'should be considered'
Zdaniem posłów, takie zestawy wcale nie są bezpieczne. (Fot. Getty Images)
Drivers could be banned from using hands-free mobile phones in England and Wales, a group of MPs has suggested.
Advertisement
News available in Polish

Parlamentarzyści z Komisji ds. Transportu ostrzegają, że obecne przepisy dają "mylące wrażenie", że takie zestawy są bezpieczne. "Stwarzają identyczne ryzyko kolizji, jak korzystanie z telefonu za kierownicą, które jest niezgodne z prawem od 2003 r." - przekonują.

Zdaniem ekspertów, na których się powołują parlamentarzyści, odbieranie telefonu bez użycia rąk powodowało "zasadniczo takie samo" rozproszenie, jak w przypadku osoby, która wypiła dwa piwa.

"Telefon powinien znajdować się poza zasięgiem wzroku kierowcy". (Fot. Getty Images)

Jak poinformowała komisja, wyniki konsultacji społecznych w sprawie wniosku powinny zostać opublikowane do końca 2019 r. Gdyby propozycje znalazły poparcie brytyjskiego rządu, zostałyby wprowadzone w życie w Anglii i Walii.

"Odebranie telefonu, chwila nieuwagi, a konsekwencje na całe życie. Dlatego nasze porady dla kierowców są proste: podczas jazdy upewnij się, że telefon jest wyciszony i znajduje się poza twoim zasięgiem" - apeluje Joshua Harris z Brake, organizacji charytatywnej ds. bezpieczeństwa drogowego.

W 2017 r. na drogach Wielkiej Brytanii zginęło 773 osób. Z tego 43 osoby poniosły śmierć, a 135 poważne obrażenia w wypadkach, do których przyczynili się kierowcy korzystający z telefonu komórkowego.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Advertisement