Menu

Grzegorz Kukurowski of Poland died in India

Grzegorz Kukurowski of Poland died in India
Zespół Kukurowski – Chrzanowski wspinał się na drodze czeskiej oznaczonej nr 6. W tej chwili Łukasz Chrzanowski jest w połowie bariery skalno-lodowej, czyli pomiędzy dużym śnieżnym polem a dolnymi śniegami. (Fot. Screenshot/Wspinanie.pl)
Grzegorz Kukurowski of Poland died in India during climbing in Shivling mountain.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Obaj byli członkami wyprawy PZA, którą kierował Paweł Karczmarczyk. Według komunikatu PZA, w poniedziałek Kukurowski i Chrzanowski utknęli w ścianie Shivlingu w partiach podszczytowych drogi czeskiej na wysokości 6300 m. W nocy Kukurowski stracił przytomność i, mimo podania odpowiednich leków, już jej nie odzyskał. Następnego dnia zmarł.

Chrzanowski zdecydował się wycofać ze ściany zjazdami i w tej chwili znajduje się w połowie bariery skalno-lodowej, czyli pomiędzy dużym śnieżnym polem a dolnymi śniegami.

Pozostali członkowie wyprawy bezzwłocznie opuścili bazę górną, gdzie przygotowywali się do wspinaczki innymi drogami na sąsiednich ścianach i dotarli do bazy głównej, aby zorganizować akcję ratunkową.

Dzięki pomocy polskiego konsulatu w New Delhi w ratowniczą akcję helikopterową zaangażowała się policja indyjska. Wczoraj helikopter zdołał zlokalizować Kukurowskiego i Chrzanowskiego, jednak pilot po przeanalizowaniu panujących warunków nie zabrał tego drugiego ze ściany, twierdząc, że parametry nośne helikoptera nie pozwalają na zatrzymanie maszyny w wolnym zwisie na tej wysokości.

Również sprowadzony później helikopter Sił Powietrznych Indyjskiej Armii nie był zdolny do wykonania takiego zadania.

Akcję ratunkową ma wesprzeć czterech ratowników indyjskich. Wraz z nimi część polskiego zespołu dotarła do bazy wysuniętej pod Shivlingiem i rozpoczęła zakładanie lin poręczowych na drodze zejścia Chrzanowskiego, który porusza się w dół i z którym jest kontakt telefoniczny.

Wieczorem na stronie internetowej PZA ma się ukazać kolejny komunikat w tej sprawie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement