Menu

Greta Thunberg sets sail for Spain from US by boat

Greta Thunberg sets sail for Spain from US by boat
Załoga będzie musiała stawić czoło trudnym warunkom, które w listopadzie panują na Atlantyku. (Fot. Twitter/@GretaThunberg)
The Swedish teen has been in North America for three months but now faces a race against time to get to COP25 in Madrid. The UN climate summit begins on December 2 and her journey will take two to four weeks.
Advertisement
News available in Polish

Thunberg napisała wczoraj rano na Twitterze, że wypływa z Hampton w stanie Wirginia. Płynie razem z rodziną, która odpowiedziała na jej apel o znalezienie ekologicznego transportu do Europy. Ma nadzieję, że uda jej się dotrzeć na szczyt klimatyczny COP, który został przeniesiony z Santiago w Chile do Madrytu i odbędzie się w grudniu.

Katamaran o nazwie La Vagabonde wypłynął z Hampton o godz. 8:00 rano (14: czasu GMT). Statek zostawia niewielki ślad węglowy - wykorzystuje energię słoneczną i hydrogeneratory. Jest wyposażony w toaletę - w przeciwieństwie do łodzi, którą Thunberg podróżowała z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku.

"Na świecie jest wielu ludzi, którzy nie mają dostępu do toalety" - przekazała aktywistka agencji AP o nowym udogodnieniu. "To nie jest aż takie ważne. Ale miło, że jest" - dodała.

Właściciele katamaranu, Australijczycy Riley Whitelum i Elayna Carausu, podróżują z 11-miesięcznym synem. Razem z nimi płynie Nikki Henderson, doświadczona żeglarka.

Podróż potrwa od dwóch do czterech tygodni. Załoga będzie musiała stawić czoło trudnym warunkom, które w listopadzie panują na Atlantyku. 

Czytaj więcej:

Młodzież na całym świecie protestuje na rzecz klimatu

Greta Thunberg z "alternatywnym Noblem" i milionem koron

Zwrot "strajk klimatyczny" słowem roku w UK

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement