Gold medal of Kwiatkowski and silver Nowaczyka in snowboarding

W snowboardzie Polacy zdobyli już w historii 22 medale - dziewięć złotych, sześć srebrnych i siedem brazowych. (Fot. Facebook/Oskar Kwiatkowski)
Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane / AWF Krakow)) won the gold medal, and Michał Nowaczyk (AZS Zakopane / AWF Katowice) silver in the slalom giant giants snowboarders in the 29th Winter Universiade held in Krasnoyarsk, Russia.

Brązowy krążek przypadł reprezentantowi gospodarzy, studentowi Wydziału Kultury Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Syberyjskiego Dmitrijowi Sarsembajewowi.

Na poprzedniej Uniwersjadzie w Ałmatach w 2017 roku Kwiatkowski wywalczył srebrny medal w slalomie równoległym. To pierwsze medale biało-czerwonych w syberyjskich zawodach.

W snowboardzie Polacy zdobyli już w historii 22 medale - dziewięć złotych, sześć srebrnych i siedem brązowych.

Polacy przylecieli na Syberię dopiero wczoraj późnym wieczorem, bo jeszcze w niedzielę startowali w zawodach Pucharu Europy w szwajcarskim Davos. Było wiadomo, że są w dobrej formie, bo Nowaczyk w Szwajcarii zajął pierwsze, a Kwiatkowski trzecie miejsce. W Krasnojarsku, choć obsada była silniejsza, spisali się jeszcze lepiej.

"Nie mieliśmy łatwego zadania, ja wygrałem z podwójnym mistrzem świata z Rosjaninem Dmitrijem Łoginowem, a Michał z wicemistrzem olimpijskim" - stwierdził Kwiatkowski, uczestnik igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku.

Łoginow był faworytem gospodarzy, a po porażce z Kwiatkowskim był tak rozbity, że nie dał rady sięgnąć po brąz.

"Tegoroczna uniwersjada jest bardzo mocno obstawiona, faworytami na pewno nie byliśmy, choć wiemy, że z Oskarem możemy wszystko" - dodał Nowaczyk.

Finał z udziałem dwóch polskich zawodników był pasjonujący. Pierwszy zjazd z półsekundową przewagą wygrał Nowaczyk, ale w rewanżu Kwiatkowski pojechał wyśmienicie. Obaj wpadli na metę właściwie jednocześnie, a gdy na świetlnej tablicy pojawiły się wyniki okazało się, że Oskar wygrał z Michałem o jedną setną sekundy.

"Zemścił się za mistrzostwa Polski seniorów sprzed lat, bo wtedy ja wygrałem o jedną setną. Myślę, że mamy wyrównane rachunki" – żartował Nowaczyk.

W 29. Zimowej Uniwersjadzie w Krasnojarsku uczestniczy 41 reprezentantów Polski. Zmagania w Rosji potrwają do 12 marca.

Polacy startują w siedmiu dyscyplinach - biathlonie, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, short tracku i snowboardzie.

Dzięki wtorkowemu sukcesowi Polacy powiększyli dorobek medalowy w dotychczasowych uniwersjadowych startach. Mają już 173 medale – 53 złote, 59 srebrnych i 61 brązowych. Dwa lata temu w Ałmatach wywalczyli pięć złotych krążków, dwa srebrne i pięć brązowych.