Menu

Former Tour de France champion is focused on getting better after crash

Former Tour de France champion is focused on getting better after crash
Brytyjczyk wznowi treningi najwcześniej pod koniec roku - o ile pozwoli mu na to stan zdrowia. (Fot. Getty Images)
UK cycling superstar Chris Froome says he is 'fully focused' on getting 'back to his best' after the 'major setback' of his high-speed crash on Wednesday.
Advertisement
News available in Polish

"Wiem, jak bardzo wszystkich was kocham. To poważny wypadek, ale skupiam się tylko na przyszłości. Droga będzie długa, ale powrót już się rozpoczął i teraz tylko to się liczy. Te trzy dni były trudne, ale dostałem taką moc wsparcia, dobrych myśli od tak wielu. Nie spodziewałem się, że doświadczę czegoś takiego. To daje mi siłę. Dziękuję wszystkim" - dodał z pokorą 34-letni kolarz przebywający cały czas na oddziale intensywnej terapii w Saint Etienne.

W środę podczas rekonesansu przed 26-kilometrową jazdą indywidualną na czas Criterium du Dauphine czterokrotny triumfator Tour de France miał fatalny w skutkach wypadek. Na jednym ze zjazdów próbował jedną ręką wyczyścić nos. W tym czasie podmuch wiatru poderwał przednie koło, kolarz stracił panowanie nad rowerem i uderzył w ścianę domu. Jechał z prędkością 54 km/h.

Doznał złamania prawej kości udowej, łokcia, żeber i biodra oraz obrażeń narządów wewnętrznych, co wykazały późniejsze badania. Po uderzeniu na krótki czas stracił przytomność. Na miejscu pomocy udzielili mu lekarze i strażacy. Został przewieziony do szpitala w Roanne, a następnie drogą lotniczą do kliniki w St. Etienne.

"Dziękuję żonie Michelle i rodzinie. Byli i są zawsze ze mną. Ich miłość i wsparcie motywuje mnie do jak najszybszego - na ile jest to możliwe - powrotu" - dodał trzykrotny zwycięzca Criterium du Dauphine (2013, 2015 i 2016).

Kolarz wygrał Tour de France w latach 2013, 2015-17, Vuelta a Espana w 2017, zaś Giro d'Italia w 2018, stając się pierwszym brytyjskim triumfatorem tego wyścigu.

Froome spędzi w szpitalu jeszcze około sześciu tygodni, a treningi wznowi najwcześniej pod koniec roku.

"Uzyskał najlepszą możliwą opiekę. Kluczowy jest teraz czas. Zdarzają się upadki i złe upadki. Ten należał do tych złych" - ocenił na łamach BBC szef grupy INEOS Dave Brailsford po środowych wydarzeniach.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement