Menu

First-time drug offenders to be referred to HSE in policy overhaul

First-time drug offenders to be referred to HSE in policy overhaul
Władze nie mają jednak w planach legalizacji narkotyków - nawet marihuany. (Fot. Getty Images)
Mandatory health screenings are to be introduced for people caught in possession of illegal drugs for personal use as part of a series of reforms due to be announced by Government on Friday.
Advertisement
News available in Polish

Nowe podejście ma składać się z dwóch etapów. Osoba, która po raz pierwszy zostanie przyłapana na posiadaniu środków odurzających na własny użytek, zostanie skierowana do Health Service Executive w celu przeprowadzenia kontroli stanu zdrowia.

Jeśli dana osoba wpadnie po raz drugi, to również uniknie odpowiedzialności karnej i zostanie jedynie pouczona przez funkcjonariuszy Gardy - informuje "The Irish Times".

Irlandzki rząd argumentuje, że dzięki takiemu podejściu, więcej ludzi otrzyma pomoc w walce z uzależnieniem. Podkreślono przy tym, że władze nie mają w planach legalizacji narkotyków - nawet marihuany.

Rządowe reformy mają pomóc w walce z uzależnieniem. (Fot. Getty Images)

Nowe przepisy krytykuje jednak irlandzka policja - Garda. Zdaniem funkcjonariuszy, służby stracą kontrolę nad narkotykowym rynkiem w Irlandii.

W ramach obecnego systemu, który obowiązuje od 2006, za posiadanie narkotyków do użytku osobistego można trafić przed sąd, a pouczenie jest stosowane jako alternatywa głównie w przypadku drobnych przestępstw popełnianych po raz pierwszy.

Proponowane reformy muszą teraz zostać przegłosowane przez irlandzki parlament.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 08.11.2019
  GBP 4.948 złEUR 4.264 złUSD 3.862 złCHF 3.880 zł

  Sport


  Advertisement