Menu

Finnish ski jumper Janne Ahonen resume workouts in the hall

Finnish ski jumper Janne Ahonen resume workouts in the hall
Lahti Ahonen już dwa razy oficjalnie ogłaszał rozstanie ze sportem wyczynowym (Fot. Getty Images)
The famous Finnish ski jumper 37-year-old Janne Ahonen has resumed training after surgery left knee, which surrendered on 10 August. For now, doctors have allowed the player only light attachment in the hall.
Advertisement
News available in Polish

Ahonen doznał kontuzji na początku sierpnia, podczas weekendowych zawodów na obiekcie K-90 w Lahti. W trakcie artroskopii wykryto pęknięcia w stawie.

Początkowo wydawało się, że kontuzja nie jest poważna i Fin szybko wznowi treningi na skoczni, aby przygotowywać się do sezonu zimowego.

"To będzie kosmetyczny zabieg, nic groźnego. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za kilka dni wrócę do treningów" - zapewniał wtedy Ahonen, który uważał, że jego zimowe plany startowe nie są zagrożone. Tym bardziej, że już na początku maja zawodnik potwierdził, że chce kontynuować karierę do 2017 roku, gdy mistrzostwa świata odbędą się w Finlandii.

Po artroskopii okazało się, że prawdopodobnie potrzebna będzie kilkumiesięczna rehabilitacja. Ahonen był załamany, choć jak przyznał, motywacji do pracy mu nie brakowało. "Wieści są fatalne, ale się nie poddam" - twierdził.

Teraz, gdy okazało się, że staw goi się bardzo szybko, prowadzący Fina lekarz Ilkka Tulikoura pozwolił na lekkie zajęcia, ale tylko w hali. Optymistycznie widzi przyszłość także klubowy trener zawodnika Ari Saukko, który przewiduje, że pierwsze skoki na małym obiekcie będzie mógł oddać już w połowie października.

Urodzony 11 maja 1977 roku w Lahti Ahonen już dwa razy oficjalnie ogłaszał rozstanie ze sportem wyczynowym. Pierwszy raz uczynił to 26 marca 2008. Jako powód podał wówczas brak motywacji do dalszego skakania. W swoim postanowieniu nie wytrwał zbyt długo, wystąpił na igrzyskach 2010 w Vancouver.

Powtórnie Ahonen, wielokrotny medalista mistrzostw świata, ogłosił zakończenie kariery 5 marca 2011 roku. Do sportu pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni wrócił rok przed olimpiadą w Soczi, ale w igrzyskach zajął odległe miejsce.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement