Menu

"FT": Von der Leyen draws a vision that the European Commission has often lacked

"FT": Von der Leyen draws a vision that the European Commission has often lacked
Media na całym świecie komentują dziś skład komisji Ursuli von der Leyen. (Fot. Getty Images)
The future President of the European Commission Ursula von der Leyen presents a clear strategic vision of the position of the EU, which in the past was too often lacked by the EC - informs the Financial Times in an editorial comment.
Advertisement
News available in Polish

Londyński dziennik twierdzi, że von der Leyen ma więcej ambicji i energii niż jej poprzednik Jean-Claude Juncker. "Przede wszystkim wraz ze swoim zespołem zaczęła wyznaczać miejsce Unii Europejskiej między gigantami - USA i Chinami: (ma być to - przyp.red.) nadzorujące mocarstwo, które potrafi ochronić i zaplanować swój model zrównoważonej społecznej gospodarki rynkowej" - wskazuje "FT".

Gazeta zwraca uwagę, że przedstawione dzień wcześniej przez von der Leyen nominacje komisarzy wiele mówią o priorytetach nowej KE. Wśród nich "FT" wymienia zachowanie konkurencyjnego rynku w dobie cyfrowej i planowanie europejskiej transformacji energetycznej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej przy utrzymaniu potencjału przemysłowego i innowacyjnego Europy.

Ursula von der Leyen zastąpiła na stanowisku Jean-Claude Junckera. (Fot. Getty Images)

Gwiazdą nowej KE jest Dunka Margrethe Vestager, która ma być odpowiedzialna za cyfryzację oraz konkurencję - dowiadujemy się z "FT". Powiązanie tych dwóch obszarów "to znak świadczący o gotowości Brukseli do ograniczenia dominacji amerykańskich gigantów technologicznych i ochrony interesów użytkowników w Europie i poza nią" - dodaje dziennik.

Według "FT", Janusz Wojciechowski, który został kandydatem na komisarza ds. rolnictwa, będzie zmuszony do odzwyczajenia wielu polskich rolników od unijnych dotacji, a były włoski premier Paolo Gentiloni, który będzie odpowiadać za gospodarkę, bez wątpienia będzie "szarpał się" z władzami w Rzymie w sprawie deficytu.

Czeszka Viera Jourova będzie odpowiadała w KE za "wartości i transparentność", podczas gdy wobec premiera Czech Andreja Babisza prowadzone jest dochodzenie w związku z możliwym sprzeniewierzeniem unijnych środków - przypomina "FT".

Von der Leyen zapowiedziała, że stanie na czele "geopolitycznej Komisji" i będzie "strażnikiem wielostronności" - zaznacza dziennik. Europa przygotowuje się do oddziaływania swym ekonomicznym potencjałem, a więc nic dziwnego, że kandydaturze byłej niemieckiej minister obrony na stanowisko szefowej KE był tak przychylny prezydent Francji Emmanuel Macron - ocenia "Financial Times". 

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement