Menu

F1: Monaco Grand Prix in numbers

F1: Monaco Grand Prix in numbers
Już w najbliższą niedzielę malownicze Monako zamieni się w tor wyścigowy F1. (Fot. Getty Images)
The Sunday's Monaco Grand Prix will be the 66th edition of the most prestigious event in the calendar of Formula One world championships, and the 77th, also counting previous races. The competition on the streets of Monte Carlo for the first time took place 90 years ago, and from 1955 it is played every year.
Advertisement
News available in Polish

Pierwszy wyścig w tym miejscu nad Lazurowym Wybrzeżem odbył się w 1929 roku, natomiast GP Monako zaliczane jest do MŚ Formuły 1 od 1950. Wówczas triumfował pięciokrotny mistrz świata Argentyńczyk Juan Manuel Fangio.

Liczby Grand Prix Monako:

2 - tyle razy na podium stanął w Monako Robert Kubica. W 2008 zajął drugie, a dwa lata później - trzecie miejsce. Polski kierowca startował na tym ulicznym torze dotychczas czterokrotnie.

6 - tyle razy zwyciężył w Monte Carlo Brazylijczyk Ayrton Senna, rekordzista pod tym względem. Spośród aktywnych wciąż kierowców najlepsi są Brytyjczyk Lewis Hamilton i Niemiec Sebastian Vettel, którzy wygrali po dwa razy, podobnie jak Niki Lauda. W ten weekend atmosfera typowego dla tego miejsca splendoru i prestiżu ustępuje miejsca żałobie po zmarłym w poniedziałek Austriaku.

10 - tyle dźwigów ustawionych jest w pobliżu toru, aby jak najszybciej usunąć z trasy uszkodzone bolidy. Nad bezpieczeństwem kierowców czuwa 29 ratowników i 120 strażaków. Przygotowano 800 gaśnic, ustawionych co 15 metrów.

Od pierwszego w historii wyścigu na ulicach Monte Carlo minęło 90 lat! (Fot. Getty Images)

19 - tyle zakrętów trzeba pokonać na jednym okrążeniu. Każdy z nich ma swoją renomę, na wielu z nich doszło do poważnych wypadków i tragedii. Słynny jest także tunel, przez który wiedzie trasa. Tor jest wąski i praktycznie pozbawiony odcinków, na których da się wyprzedzać. Były mistrz świata Brazylijczyk Nelson Piquet porównał kiedyś ściganie się w Monte Carlo do "manewrowania helikopterem w dużym pokoju".

21 - tyle kilometrów barierek budowanych jest na ulicach Monte Carlo na czas trwania zawodów.

69 - tyle lat minęło od pierwszego wyścigu o GP Monako, zaliczanego do mistrzostw świata Formuły 1. Wtedy też ostatnio punkty do klasyfikacji generalnej zdobył reprezentant gospodarzy. Wówczas dokonał tego Louis Chiron. W niedzielę dużą szansę na powtórzenie tego osiągnięcia będzie miał prowadzący Ferrari Charles Leclerc.

78 - tyle okrążeń będą mieli do pokonania kierowcy w niedzielę. To najwięcej ze wszystkich rund tegorocznych mistrzostw świata.

90 - tyle lat minęło od pierwszego w historii wyścigu na ulicach Monte Carlo.

3 337 - metrów długości ma jedno okrążenie, najmniej ze wszystkich torów w kalendarzu mistrzostw świata.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement