Menu

Expedition to K2: Adam Bielecki to set off in December with Denis Urubko

Expedition to K2: Adam Bielecki to set off in December with Denis Urubko
K2 to najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. (Fot. Wikipedia)
An international expedition led by Russian climber Denis Urubko and featuring Pole Adam Bielecki will set off in mid-December to climb the Earth's second highest Mountain, K2, which has never before been conquered in wintertime.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

41-letni Urubko, który w ciągu dziewięciu lat (2000-2009) wszedł na wszystkie 14 ośmiotysięczników bez wspomagania tlenem, od dawna był zainteresowany zimową wspinaczką na K2. Na przełomie 2002 i 2003 roku brał udział w wyprawie kierowanej przez Krzysztofa Wielickiego i dotarł najwyżej (ok. 7 650 m) wraz Marcinem Kaczkanem oraz Piotrem Morawskim.

"Po wiosennej, wyczerpującej z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu, próbie zdobywania Kanczendzongi (8 585 m), Denis zaproponował, aby w tym samym składzie, świetnie ze sobą współpracującym i dobranym towarzysko, wyruszyć najbliższej zimy na K2. To była wtedy taka luźna propozycja, która dziś jest już skonkretyzowana. Wspinaczkę planujemy od strony chińskiej, północno-wschodnią granią" - poinformował pochodzący z Tychów 31-letni Bielecki, absolwent psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W wyprawie na Kanczendzongę (na tej górze 13 maja 1992 roku zaginęła Wanda Rutkiewicz) uczestniczyli także Rosjanie Artiom Braun i Dmitrij Siniew oraz Alex Txikon z Kraju Basków, najmłodszy z 13 braci.

K2 - "Góra gór" ma też reputację "Góry Mordercy". Uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 60 lat (31 lipca 1954 roku Włosi Achille Compagnoni i Lino Lacedelli jako pierwsi w historii zdobyli wierzchołek) na szczycie stanęło ponad 300 osób, a prawie 90 zginęło, w tym kilkoro Polaków.

"Jeśli pragnieniem sportowca jest medal olimpijski, to marzeniem chyba każdego alpinisty jest zdobycie K2. Nie ma żadnej przesady w określeniu, że to 'góra gór'. Popłakałem się ze szczęścia, gdy zakończyłem wspinaczkę 31 lipca 2012 roku. To było jednak latem i nijak się ma do zimy. O tej porze były bodajże tylko trzy próby wejścia na szczyt w historii" - wspomniał Bielecki, który po 11 latach życia w Krakowie zamieszkał w wiosce Łopuchowo pod Poznaniem.

Oprócz K2 niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem jest Nanga Parbat (8 126 m). Na dziesięć jako pierwsi wspięli się Polacy, w tym na jeden z Włochem Simone Moro. Podbój rozpoczęli 17 lutego 1980 roku od Mount Everestu (8 848 m) Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

Ostatnim zdobytym o tej porze roku był Broad Peak (8 051 m) w Karakorum. 5 marca 2013 roku na wierzchołku stanęli: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Radość została przyćmiona śmiercią. Podczas zejścia zginęli Berbeka i Kowalski.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement