Menu

Euro 2020 qualifying: "Azzurri" in ... green

Euro 2020 qualifying: "Azzurri" in ... green
Roberto Mancini (drugi od lewej) ze swoimi piłkarzami podczas treningu. (Fot. Getty Images)
Few football teams associate one color as unequivocally as the Italian team. 'Squadra Azzurra', or the blue team, will play dressed in ... on green in the Saturday qualifying match of the European championship with Greece.
Advertisement
News available in Polish

Nowe koszulki mają kolor tzw. butelkowej zieleni, a ich kołnierzyki są granatowe. We włoskich mediach już pojawiło się określenie "Verdurri", nawiązujące do barwy strojów.

Równie szybko pojawiły się głosy krytyczne, w tym selekcjonera reprezentacji Roberto Manciniego. "W modzie jestem raczej tradycjonalistą. Zdecydowania wolałbym stroje błękitne, no ostatecznie białe" - przyznał szkoleniowiec, cytowany przez agencję Ansa.

Z kolei znany dziennikarz telewizyjny Bruno Vespa mówił o "sprzedaży historii".

Nowego wizerunku drużyny narodowej broni za to włoska federacja (FIGC). W jej komunikacie można przeczytać, że nowe stroje i ich kolor to "symbol przeszłości, teraźniejszości i przyszłości włoskiej kultury", a zielona barwa oznacza "renesans, odrodzenie" i podkreśla wiarę w nowe, młode pokolenie w rodzimym futbolu.

Do tej pory po raz pierwszy i ostatni włoscy piłkarze zagrali w zielonych trykotach 65 lat temu. Na Stadionie Olimpijskim, na którym wystąpią też w sobotę, pokonali wtedy Argentynę 2:0.

Italia z kompletem 18 punktów prowadzi w tabeli grupy J eliminacji Euro 2020 i jeśli w sobotę zwycięży, a Armenia nie upora się z Liechtensteinem, to zapewni sobie awans do turnieju finałowego.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Advertisement