Menu

Egan Bernal is first Colombian to win Tour de France

Egan Bernal is first Colombian to win Tour de France
Bernal: "Będę potrzebował kilku dni, aby to do mnie dotarło". (Fot. Getty Images)
Egan Bernal has become the first Colombian to win the Tour de France as the three-week race ended with the 21st and final stage on the Champs-Elysees. At 22, Bernal is the youngest Tour winner in the post-World War II era.
Advertisement
News available in Polish

"Nie wiem, co powiedzieć. Wygrałem Tour. Będę potrzebował kilku dni, aby to do mnie dotarło. Widziałem moją rodzinę i miałem ochotę wziąć ich wszystkich w ramiona. To radość trudna do opisania" - skomentował.

Bernal zdaje sobie jednak sprawę z tego, co osiągnął. "To pierwszy Tour de France dla Kolumbii. Było tak wielu naszych zawodników, którzy próbowali wygrać ten wyścig. Mamy wspaniałą historię w kolarstwie, wygraliśmy Giro i Vueltę. Brakowało tylko Touru, a Kolumbia na to zasługiwała. Jestem dumny, że jako pierwszy tego dokonałem" - podkreślił.

Na pytania dziennikarzy odpowiadał swobodnie w czterech językach: hiszpańskim, włoskim, francuskim i angielskim. Zapytany, czy za rok wystartuje w "Wielkiej Pętli", nie pozostawił wątpliwości: "Ten wyścig jest jak narkotyk. Gdy wygrywasz, myślisz już o następnym starcie".

Nie wiadomo jednak, czy będzie numerem 1 brytyjskiej ekipy Ineos, u której liderów jest w bród. Do tej roli aspiruje przede wszystkim nieobecny w tegorocznej edycji z powodu kontuzji czterokrotny zwycięzca Tour de France Brytyjczyk Chris Froome, jego rodak Geraint Thomas - drugi w tym roku i pierwszy w ubiegłym, a także Ekwadorczyk Richard Carapaz, zwycięzca Giro d'Italia, który - jak podają niektóre media - jest na celowniku dyrektora sportowego brytyjskiej grupy Dave'a Brailsforda.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement